ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VIDEOTulove Grede, Chorvatsko

Udělejte si super trip na tyto špice Tulove Grede nad tunelem Sveti rok v Chorvatsku. Navštivte tyto skály, kde se natáčela řada scén z Vinnetoua.

Více informací... Přehrát

Tulove grede je skalní masiv v přírodním parku Velebit. Jedná se o skalnatý hřeben s extrémně strmými vápencovými skalami, dlouhý asi 1 km a nejvyšším vrcholem ve výšce 1120 m n. m.

Mistrovská silnice (chorvatsky Majstrorska cesta), která vede přes Tulove grede se začala budovat již v roce 1827. V minulosti bylo cestování z vnitrozemí dlouhé a obtížné. Mistrovská silnice vznikla v reakci na tyto nelehké podmínky s cílem usnadnit a zkrátit cestu. Její konstrukce byla mistrovským dílem, předběhla svoji dobu, takže odtud pochází její název. Silnice je dlouhá něco málo přes 38 km a podle sklonů a konstrukčního řešení splňuje moderní standardy silničního stavitelství. Dnes je silnice jednou z nejkrásnějších panoramatických silnic v Chorvatsku a je pod ochranou Ministerstva kultury Chorvatska.

Podle lidové pověsti se zde líhli draci, ve skalách žily neviditelné velebitské víly a Černá královna, která přinášela neštěstí. ​

Výjezd autem není jednoduchý, cesta je dlouhá a prašná, ale pokud jste zkušený řidič, zvládnete po kamenité cestě dojet pod vrchol, odkud vás čeká cesta ještě cca 3 km. Po cestě se budete často zastavovat a kochat se úžasnými výhledy.

Při výstupu na Tulove grede musíte být velmi opatrní, protože jsou zde stále místa, která nejsou zcela očištěna od min. Všem se doporučuje držet se pouze vyšlapaných a značených cest. Turistická trasa je dobře značená a vyšlapaná, což znamená, že je často využívána. Cesta ze severu prochází lesní oblastí, která se v průsmyku Mali Alan mění v krasový útvar. Na jižní straně se nachází krásné propadání Dolac, jedno z míst, kde se v 60. letech minulého století natáčela série filmů o Vinnetouovi. Postupně stoupáte přes travnatou plochu a rozházené kameny. Dále přecházíte přes velkou propadlinu, na jejímž dně je zdroj velmi studené, čisté pitné vody. Ke zdroji vody se lze dostat spuštěním kbelíku uvázaného na 10 m dlouhém laně. Cesta potom pokračuje prudčeji ke vstupu do skal. Tato první část stezky není náročná. Druhá část stezky je náročnější a vyžaduje horolezecké zkušenosti, obratnost a trochu lezeckého umění. Na posledním úseku při cestě na vrchol, kde je umístěna chorvatská vlajka, je pro snazší zdolání cesty, umístěno lano. Této části výstupu je třeba se vyhnout za vlhkého a deštivého počasí, které má za následek kluzké skály a kameny.

Měli byste zde dávat pozor na povětrnostní podmínky. Jako všude na horách se počasí může rychle změnit, takže byste měli brát všechna varování meteorologů vážně.

Na konci trasy vás čeká odměna. Pohled z vrcholu je fenomenální! Můžete vidět NovigradskéKarinské moře, Maslenický most, mnoho ostrovů a obzvláště krásný výhled je na jeden z nejkrásnějších vrcholů VelebituSveto brdo.

Až se vydáte na Tulove grede, nezapomeňte si vzít dostatek vody, po cestě se není kde občerstvit!