Vyhledat na webu

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Eufraziova bazilika v Poreči

Eufraziova bazilika v Poreči byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1997. Stojí na místě původního kostela z raně křesťanského období. Výstavba započala po uznání křesťanství na počátku 4. století na místě patricijského domu, ve kterém byla tajná křesťanská oratoř. I z tohoto období se zachovaly fragmenty mozaiky.

Eufrazius z Ravenny

Na konci první poloviny 6. století započal na tomto místě biskup Eufrazius stavět monumentální baziliku. Stavba trvala pouze 11 let a její architekturu ovlivňují východní i západní prvky, především ale slavné ravennské stavby. Právě z Ravenny přišel Eufrazius do Chorvatska.

Nejkrásnější raně byzantská památka ve Středomoří

Bazilika byla několikrát restaurována a v současné době je nejlépe dochovanou architektonickou památkou z raně byzantského období jak v Chorvatsku, tak ve Středomoří.

Stavba byla několikrát přestavována až do dnešní gotické podoby. Přes všechny proměny, poškození válkami, zemětřeseními apod. zde můžeme vidět dochované podlahové mozaiky z 5. stol. reprezentující raně křesťanské malířství na chorvatském území. Obraz Krista a postavy mučedníků a mučednic, stejně jako fascinující kompozice Panenky Marie na trůně jsou překvapivé svým jemným, skoro filigránským zpracováním.