Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Trogir – památka UNESCO

Město Trogir bylo založeno námořníky ve 3. století před naším letopočtem. Za římské vlády byl chorvatský Trogir velmi významným přístavem. V roce 1997 bylo město Trogir zapsáno na seznam světových kulturních památek UNESCO.

Ve 13. století město připadlo uherskému království. Trogiru byla uhersko-chorvatským králem zaručena autonomie, ale jen do té doby, než ho na počátku 15. století ovládly Benátky. V 18. století připadlo opět Uhersku. Roku 1918 bylo město vráceno do chorvatských rukou. K velkým změnám v hospodaření, zemědělství a zdravotnictví došlo za francouzské nadvlády v letech 1806 až 1814. Od roku 1814 byl Trogir pod rakouskou nadvládou. Ve městě Trogir dnes žije bezmála 13 tisíc obyvatel.

Historické jádro města Trogir

Historické jádro města je vystaveno na uměle vytvořeném ostrůvku, který je spojen s pevninou malým mostem. Na druhé straně je uměle vytvořený ostrůvek spojen pohyblivým mostem s ostrovem Čiovo. Tomuto městu se přezdívá Malé Benátky, protože jsou zde stále pozůstatky z dob antiky. Zajímavou a velmi navštěvovanou památkou je pevnost Kamerlengo s obrannou věží, která byla postavena ve 14. století. Jako další nádherné památky lze zmínit katedrálu sv. Vavřince (sveti Lovre), která byla postavena ve 13. až 15. století, dále pak renesanční radnice, knížecí palác, městská hodinová věž, románský kostel sv. Barbory, kostel sv. Jana Křtitele. Velmi cennou památkou města Trogir je mramorový reliéf boha Kaira, jehož vznik se datuje do 3. století před naším letopočtem.

Městské hradby

Městečko je obehnáno hradbami se dvěma bránami. Jeden most spojuje Trogir s pevninou, druhý s ostrovem Čiovo. Můžete zde shlédnout Městskou bránu ze 16. století, Městské muzeum, které se nachází v barokním paláci Garagnin – Fanfogna z 18. století, Palác Stafileo z 15. století, jehož okna jsou ve stylu benátské gotiky a připisují se škole Juraje Dalmatince, který zde mnoho let působil. Největší dominantou je katedrála sv. Vavřince z 12. století s románským portálem. Vedle se tyčí vysoká zvonice z 15. století, postavena ve stylu benátské gotiky. Za zmínku také stojí hodinová věž a lodžie s římskými hlavicemi ze 14. století. Malá náměstí jsou lemována restauracemi, kavárničkami a obchůdky se suvenýry.

Turismus Trogir

V Trogiru a okolí patří mezi nejdůležitější aktivity stavba lodí, rozmáhá se tabákový a farmaceutický průmysl a největší podíl má turistický ruch, který do Trogiru ročně přiláká desetitisíce turistů. Trogirskou promenádou je nábřeží se spoustou kaváren, které nikdy nespí a žije bohatým kulturním životem. Nejen na nábřeží, ale i v centru města nejdete příjemnou procházkou spoustu kaváren, restaurací a prodejen suvenýrů.

Pláže

Přímo v Trogiru není možné se jít vykoupat, ale hned nedaleko na ostrově Čiovo najdete krásné malé pláže s mělkým vstupem do moře. Další pláže jsou za Trogirem ve vesnici Seget, Seget Donji a Seget Vranjica, kde najdete i prázdné pláže, které budete mít jen pro sebe.

Velmi příjemné je ubytování ve vesničce Seget Donji a Seget Vranjica, kde jsou krásné čisté pláže, klid a překrásný výhled na moře. Z těchto vesniček jede každých 20 minut autobus do Trogiru nebo až do Splitu. Pro milovníky romantiky a něčeho zvláštního je tu lodní trasa Seget Vranjica – Trogir. Provozovatelem je Filip´s Marina, která Vás za 10 kun na osobu doveze malou loďkou ze Segetu až do Trogiru přímo na nábřeží.

Odkud do města Trogir

Trogir můžete navštívit během Vaší dovolené na Omišské riviéře. Nejbližší ubytování pro Vaši návštěvu Trogiru si můžete vybrat na stránce Ubytování Omišská riviéra.

Do Trogiru zavítáte také, budete-li svou dovolenou trávit na moři při okružní plavbě lodí na trase 4 - Severní Dalmácie.

Trogir, Chorvatsko
  • Trogir, Chorvatsko