ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Historické jádro města Trogir

Historické jádro města je postaveno na uměle vytvořeném ostrůvku, který je spojen s pevninou malým mostem (Trogirský most). Na druhé straně je uměle vytvořený ostrůvek spojen pohyblivým mostem s ostrovem Čiovo (Čiovský most).

Město je přístupné z mořské strany přes jižní městskou bránu z 16. století nebo přes severní bránu ze 17. století. Dnes v Trogiru žije bezmála 13 tisíc obyvatel.

Historie Trogiru

Války, vzestupy a pády, přijímání a vzdávání se svobody a práv, to jsou základní rysy dějin Trogiru. Město Trogir založili Řekové ve 3. století před naším letopočtem pod názvem Tragurion (místo kde se pasou kozy). Od té doby se zde rozvíjela stavba lodí. Za římské nadvlády byl chorvatský Trogir významným přístavem. Chorvaté se zde usadili v 8. století a ze sloupů postavili své kostely. Ve 13. století město připadlo uherskému království. Trogiru byla uhersko-chorvatským králem zaručena autonomie, ale jen do té doby, než ho na počátku 15. století ovládly Benátky. V 18. století připadlo opět Uhersku. Roku 1918 bylo město vráceno do chorvatských rukou. K velkým změnám v hospodaření, zemědělství a zdravotnictví došlo za francouzské nadvlády v letech 1806 až 1814. Od roku 1814 byl Trogir pod rakouskou nadvládou.

Na co se v Trogiru můžete těšit?

Trogir je v pravém slova smyslu město muzeí s mnoha historickými stopami z dob, ve kterých dominují Řekové, Římané, Byzanté, Rakušani, Benátčané, Francouzi a Chorvaté. Proto je Trogir pravým pokladem památek starověku, helénství, raného křesťanství, starochorvatského, románského, gotického, renesančního, barokního a neoklasicistního stylu, jež se navzájem doplňují a tvoří tak jedinečnou harmonickou formu a obsah.

Slavný historik umění Bernard Berenson napsal, že na světě není jiné město, které by v tak malém prostoru mělo tolik uměleckých úspěchů, jako je Trogir. A Trogir je víc než to. Je to hotový urbanistický památkový celek.

Město má tři věže, z nichž nejznámější je věž Kamerlengo, která Trogiru dává jeho zvláštní vizuální identitu. Milovníci kulturních a historických památek, umělecký děl, původních budov a romantických uliček se v Trogiru mohou seznámit s jeho dědictvím. Nezaměnitelné historické jádro potěší každého návštěvníka.

Úzké kamenné uličky, restaurace, kavárny, obchody se suvenýry a galerie spolu s četnými kulturními a hudebními akcemi dávají tomuto městu zvláštní středomořskou atmosféru, hlavně v nočních hodinách. Staré dřevěné plachetnice i luxusní jachty na jižní straně města provokují údiv i romantické povzdechy.

Památky v Trogiru

 • Městská brána z 16. století
 • Pevnost Kamerlengo ze 13.–17. století a kulatá věž sv. Marka z 15. století
 • Románská katedrála sv. Vavřince (sv. Lovre) s gotickými a renesančními částmi z 12.–15. století
 • Zvonice z 15. století, postavena ve stylu benátské gotiky
 • Radovanův portál z roku 1240 - nejvýznamnější dílo románského sochařství v Dalmácii
 • Renesanční radnice z 15. století
 • Lodžie z 15. století s Meštroviovým reliéfem Bana Petara Berislaviće
 • Městská hodinová věž
 • Knížecí gotický palác Cipiko
 • Románský kostel sv. Barbory z 9. století - nejstarší dochovaná budova v Trogiru
 • Kostel sv. Jana Křtitele
 • Mramorový reliéf boha Kaira ze 3. st. před n. l.
 • Městské muzeum, které se nachází v barokním paláci Garagnin - Fanfogna z 18. století.
 • Palác Stafileo z 15. století, jehož okna jsou ve stylu benátské gotiky a připisují se škole Juraje Dalmatince, který zde mnoho let působil.

Dovolená v Trogiru

Oblast Trogiru patří k vyhlášeným destinacím pro dovolenou a není divu, že každoročně přiláká desetitisíce turistů. Trogirskou promenádou je nábřeží se spoustou kaváren, které nikdy nespí a žijí bohatým kulturním životem. Nejen na nábřeží, ale i v centru města najdete příjemnou procházkou spoustu kaváren, restaurací a prodejen suvenýrů. Kulturní a jiné vyžití v Trogiru nebo ve Splitu patří mezi nejprestižnější a přitahuje i ty nejnáročnější turisty.

Pláže v Trogiru

Přímo v Trogiru se sice nevykoupete, ale okolní místa nabízejí krásné a čisté oblázkové pláže. Ke koupání doporučujeme pláže západně od Trogiru - v letovisku Seget Donji, u rezortu Medana, ve vesničce Seget Vranjica nebo na ostrově Čiovo. Ze Segetů vyjíždí zhruba každých 20 minut autobusy do Trogiru nebo až do Splitu. Využít můžete i lodní dopravu ze Segetů do Trogiru.

Vyberte si ubytování na Trogirské riviéře a poznejte unikátní historické město Trogir. Doporučujeme letoviska SevidSeget Donji s krásnými plážemi.

Trogirská riviéra