ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V této době to byla významná (druhá největší) řecká kolonie na Jadranu. Její zakladatelé připluli na jeden z největších ostrovů Chorvatska údajně z ostrova Pharos. Unikátní je tehdejší správa obecních pozemků a její zachování do dnešní doby.

Úrodná půda patřící obci byla rozparcelována na díly o rozměrech 181 x 905 m (agery). Jednotlivé pozemky pak byly přiděleny jmenovitě kolonistům, kteří na nich hospodařili. Jednotlivé díly byly odděleny systémem kamenných zídek, opatřeny jménem vlastníka a byl vybudován systém komunikací nutných k jejich obsluze.

Starigradsko polje si zachovalo v podstatě rozdělení dodnes. Velmi dobře to je patrné z leteckých záběrů. Chorvatští archeologové po léta připravovali podklady k záchraně této unikátní památky (jednu dobu jí hrozilo, že bude „zbuldozerována" a postaví se tam letiště) a přesto, že v průběhu staletí došlo ke značné devastaci, byla zapsána na seznam UNESCO.

Pokud budete chtít, i vy si při procházce můžete představit život na tomto území před 2 400 lety. Vaši představu doplní i archeologické vykopávky, popisky a další.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.