Vyhledat na webu

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Veli Rat

Veli Rat leží na severozápadě ostrova Dugi Otok v zátoce Čuna. Malé letovisko s lodním a jachtařským přístavem je obklopené borovicovými lesy. Mnozí návštěvníci si spojují letovisko Veli Rat s nejvyšším chorvatským majákem, který vybízí k romantickým procházkám i koupání. Většinu turistů však láká do Veli Ratu blízkost krásné písečné pláže Sakarun, která bývá pro azurovou barvu moře nazývána „chorvatským Karibikem“. Nenechte si ujít koupání na této překrásné písečné pláži nedaleko letoviska Veli Rat!

Jako většina letovisek ostrova Dugi Otok, je i Veli Rat menší obcí s několika restauracemi, obchodem a lodním přístavem (marinou). Pokud tedy hledáte možnost zakotvení vlastní lodě či člunu, Veli Rat je pro vás to pravé letovisko.

Oblíbeným místem pro vycházku je bezpochyby maják Veli Rat také známý pod názvem Punta Bjanka, který se nachází necelé 3 km od centra stejnojmenného letoviska. Maják byl postaven v roce 1849 a díky výšce 42 metrů je nejvyšším majákem na Jadranu. V blízkosti majáku se také nachází kaple sv. Nikoly, která se stala atraktivním romantickým místem pro svatební obřady.

Vybavení

Obchod, pizzerie, restaurace, pošta se směnárnou, informační turistické centrum, lodní a jachtařský přístav.

Lékárnu a bankomat najdete v letovisku Sali (43 km).

Čerpací stanice se nachází v Zaglavu (39 km).

Pláže

Necelé 3 km od letoviska Veli Rat se v okolí majáku nachází několik menších oblázkových pláží. Tou nejznámější je pláž Lanterna, která je kombinací oblázkové a skalnaté pláže s nádherným výhledem na otevřené moře. Tato pláž je přístupná pěšky přímo z Veli Ratu, ale i na kole či autem. Parkování zde v roce 2018 nebylo zpoplatněno.

Většina návštěvníků však využívá krásnou písečnou pláž Sakarun, která se nachází jihovýchodně od Veli Ratu a je vzdálená 2,5 km pěšky, nebo 3 km autem.

Pláž Sakarun má velmi pozvolný vstup do moře a na dně moře je většinou jemný písek. Na pláži jsou kulaté oblázky a vstup do moře je písečný. Pláž Sakarun je proto vhodná zejména pro malé děti či neplavce. U pláže jsou dva stánky s občerstvením a toalety. Blízký borovicový les poskytuje příjemný stín. Celodenní parkování u pláže Sakarun v r. 2018 stálo 50-70 HRK (nebo 10 HRK/1 hod).

Další možnost koupání nabízí pláž Veli Žal, která se nachází 12 km jihovýchodně od letoviska Veli Rat.  Pláž je oblázková, nicméně mořské dno je písečné. Na pláži je menší bar s občerstvením a posezením. K pláži vede zpevněná asfaltová cesta a u pláže se nachází zpoplatněné parkování.

Výlety

Mezi nejoblíbenější výletní místa na ostrově Dugi otok patří přírodní park Telašćica, který je vzdálený od letoviska Veli Rat 40 km. Součástí parku je slanovodní jezero Mir. Jezero obsahuje léčivé bahno a jeho další zvláštností je, že teplota vody může být v létě až o 6 °C vyšší než teplota vody v moři. Nabízí tak nejen příjemné koupání, ale i odpočinek ve stínu pod stromy. V přístavu, který leží v těsné blízkosti jezera, se nachází dvě restaurace, jež návštěvníkům mohou nabídnout nejen vynikající kulinářské speciality, ale i klidnou atmosféru přímo v přírodním parku Telašćica.

Sport

Windsurfing, plavání, cyklistika, turistika, potápění.

Doprava na Dugi Otok

Na ostrov Dugi Otok se dostanete trajektem z nového trajektového přístavu Gaženica na východní straně Zadaru. Délka plavby ze Zadaru do Brbinje (Dugi Otok) je 100 minut. Trajekt jezdí většinou 3x denně, poslední odjezd ze Zadaru je poměrně brzy – viz plavební řád.