ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Ostrov Iž má dvě osady - Veli IžMali Iž. Mali Iž se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Iž a skládá se ze tří malebných vesniček (Mućel, Makovac a Porovac). Ostrov byl osídlen již v pravěku, ve středověku byl znám pod jménem Ez. Dnes je ostrov málo obydlený (jen 500 obyvatel), proto zde naleznete klid a panenskou přírodu. Iž nabízí možnost výletů na okolní ostrůvky a díky četným zátokám a odlehlým plážím, je nejlepší ho prozkoumávat po moři. Pokud se chcete schovat před sluncem, je zde spousta borových lesů a olivových hájů.

V osadě Mali Iž jsou dva kostely - kostel sv. Anny (crkva sv. Ana) a kostel sv. Marie (crkva sv. Marija).

Pláže

Mali Iž10 krásných zátok s oblázkovými a skalnatými plážemi - Mala Dumboka, Šolova, Peščenice, Pardešćak, Mali Vodenjak, Bršanj, Komoševa, Knež, Dolinje (Tražet) a Svežina.

Vybavení

  • turistické informační centrum
  • obchod s potravinami
  • restaurace
  • kavárna
  • bar

V sousední osadě Veli Iž najdete navíc dům kultury, dětské hřiště, bankomat, poštuobchod s ovocem a zeleninou.

Trajekt na Iž

Trajektové spojení se Zadarem (Zadar/Gaženica–Bršanj) je jednou denně a plavba trvá 1 hodinu a 15 minut.

Pokud nejedete autem, můžete jet menší lodí z centra Zadaru, která jede také jednou denně a plavba trvá 55 minut.

Aktivity

Protože je celý ostrov Iž oázou klidu, nehledejte zde žádné atrakce, které nabízí masový turizmus. Na celém ostrově můžete objevovat kouzlo rybaření a na své si přijdou i milovníci potápění.

Zajímavosti

Ostrov Iž se vyznačuje tradicí keramiky, která se tady udržuje dodnes a vyrábí se zde hliněná nádoba zvaná ižský lopiž (iški lopiž), ve které se skladuje olivový olej a další produkty. Říká se, že jídlo v ní připravované, má specifickou chuť.

Hojně se zde pěstují olivy. V lisovnách olivového oleje na ostrově Iž se olivy zpracovávají výhradně tradičním způsobem a olej se získává pomocí lisu. Získaný olej je špičkové kvality, jedinečný svým bohatým aroma a neodolatelnou chutí.

Areál lisovny v letovisku Mali Iž slouží v létě jako výstavní prostor, kde se pořádají výstavy malířů, sochařů a lodních modelářů z Iže, doprovázené večery poezie a živou hudbou.

Na svátek Panny Marie, patronky osady Mali Iž, je tradičně pořádán třídenní festival s bohatým programem, jehož součástí je rybářský večer se soutěží ve vaření brudetů (rybí pokrm vařený v hrnci).

Výlety

Nenechte si ujít návštěvu nedalekého národního parku Kornati. Pro milovníky aktivní dovolené jsou podél celého ostrova cyklistické a turistické stezky. Udělejte si procházku na Korinjak, nejvyšší kopec ostrova, a kochejte se výhledem na okolní ostrovy.

Autorka fotografií z ostrova Iž je Lana photography.