ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Kolem domů, kde budete ubytováni, vede chodníček lemující celý poloostrov. Máte tak na dosah starobylé centrum a mnoho restaurací, pizzerií, kaváren a cukráren a také množství obchodů se suvenýry, bižuterií a zlatem.

Také další apartmány v ostatních částech Primoštenu určitě splní Vaše náročné požadavky. Navštívíte krásné oblázkové pláže, lemované borovicemi a to přímo v městě Primoštenu nebo na východní straně i mimo město.

Vybavení

Restaurace, kavárny, cukrárny, obchody, půjčovna loděk.

Pláže v Primoštenu

Oblázkové s pozvolným vstupem do moře i skalnaté pobřeží.

Výlety z Primoštenu

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Primošten.

Primošten je vhodné místo k návštěvě Šibeniku a národního parku Krka (vodopády) či Kornati.

Sport

Tenisové kurty.

Primošten kdysi a dnes

Primošten je město s 2000 obyvateli. Nachází se ve střední Dalmácii, 22 kilometrů jižně od Šibeniku. Kdysi býval Primošten rybářskou vesničkou na malém ostrůvku. Ten je od 16. století spojen s pevninou mostem a později ho spojila sypaná hráz. O tom svědčí i jeho název Primošten – „při-mostěn“. Ostrov je osídlen již od pravěku. Ale právě v 16. století se na něm usadili Bosňáci prchající před tureckými nájezdníky. Do 19. století byl Primošten obehnán hradbami jako obrana Chorvatů proti Turkům. Ve druhé světové válce byl Primošten hodně poškozen.

Místní obyvatelé se živí tradičně rybářstvím, a dále pak pěstováním ovoce a zeleniny. Proslulé jsou primoštenské vinice s dobrým červeným vínem značky Babić. Pro město je typické udržování starých tradic a obyčejů, což se projevuje i na oblečení domácích obyvatel.

Dnes je Primošten velice oblíbeným cílem turistů, a to pro jeho příjemné domácí prostředí, malé klidné oblázkové pláže v centru města a především pro překrásné staré jádro. V něm se do dnešní doby zachovalo několik původních rybářských domů a část hradeb s velkou vstupní bránou z období benátské nadvlády.

Zajímavé je architektonické uspořádání Primoštenu. Uličky se zvedají vzhůru k dominantě, farnímu kostelu sv. Jiří, jenž městu vévodí již od 15. století. Kromě toho, že je od kostela krásný výhled na celý Primošten a přilehlé oblasti, můžeme uvnitř vidět známou ikonu Matky Boží ve stříbrném rámu a barokní oltář. Kostel dostal svou dnešní podobu v polovině 18. století, kdy byl rozšířen a barokně přestavěn. V okolí Primoštenu se nachází několik ostrůvků a zátok, kde jsou dobré možnosti pro koupání a potápění.