ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V 19. a 20. století měl Trstenik důležitou dopravní úlohu pro vinařství. Z vinic na strmých jižních svazích Pelješacu byly hrozny vinné révy převáženy na oslích buď ke zpracování do Potomje, vinařské vesnici ve vnitrozemí, nebo přímo do přístavu v Trsteniku, odkud byly dále vyváženy do Splitu, Dubrovníku a Itálie.  

Vinařství krále Chardonnay

Na výborné víno narazíte v Trsteniku snad na každém kroku. Kromě mnoha menších vinařů se v Trsteniku nachází vyhlášené rodinné vinařství Grgić vina. Majitel vinařství Miljenko Grgić je světově proslulým výrobcem vín Chardonnay a Zinfandel.

Chorvatský rodák z Pelješacu žil dlouhou dobu v Kalifornii a po vzoru svých předků zasvětil i on svůj život vinařské tradici. Grgić byl prvním vinařem, kterému se podařilo na světových soutěžích porazit francouzské vinaře. Grgićovo Chardonnay Chateau Montelena vyhrálo v roce 1973 prvenství jako nejlepší víno na světě. Od těch dob bývá Grgić  označován za „krále Chardonnay“. I v následujících letech vítězil Grgić se svými víny na mnoha světových soutěžích.

Ze svého rodného Pelješacu znal Grgić velice dobře červené víno Plavac Mali. Tvrdil, že Plavac mali je stejným druhem jako kalifornská odrůda Zinfandel. Grgićovu odbornou znalost potvrdil i provedený výzkum těchto odrůd vinné révy. Během rozborů DNA bylo vědecky prokázáno, že je Zinfandel skutečně genetickým potomkem odrůdy Plavac Mali.

Ačkoliv založil Grgić své vinařství Grgich Hills Estate Napa Valley v Kalifornii, nezapomněl ani na svůj rodný kraj. V Trsteniku na jihovýchodním cípu zátoky založil rodinné vinařství Grgić vina, které se specializuje zejména na věhlasné červené víno Plavac malibílé víno odrůdy Pošip. Právě červené víno Plavac mali pochází přímo z vinohradů v Trsteniku.