ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Za dávných tektonických poruch se část současného pohoří Velebit oddělila od masivu a prasklinu překrylo moře, vznikl ostrov Pag jako nejdelší z jadranských ostrovů. S rozlohou 285 km2 je třetí největší (po Krku a Cresu) a pátý největší na Jadranu (po Brači a Hvaru). Ostrov má poněkud neobvyklý, táhlý tvar. Jeden básník o ostrovu Pag řekl, „že se roztáhl pod Velebitem jako unavená velryba“. Nejužší je ostrov na výběžku širokém pouhých několik set metrů, na jehož vrcholu se nachází místa Tovarnele a Lun. Nejširší místo je v jižní části u obce Miškovići – asi 2 km. V délce 60 km se Pag táhne od severozápadu na jihovýchod. Dělí Dalmácii od Přímoří a žije zde kolem osmi tisíc obyvatel.

Z největší části tvoří krajinu Pagu šedobílý, bórou zbrázděný kamenitý kras, který je v některých vyšších oblastech ostrý jako břitva. Zelené plochy se nacházejí na jihozápadě kolem obce Šimuni a v severozápadní části ostrova od Novalji do Tovarnelu. Pobřeží ostrova je mimořádně členité s velkým počtem zátok, přístavišť a písečných pláží. Mořské dno je převážně písečné a jen místy skalnaté. Hloubka pažských vod je 2 až 67 metrů.

Ostrov Pag tvoří převážně krasový vápenec a slín, a všude lze spatřit závrty, jeskyně a prohlubně. Na ostrově jsou tři sladkovodní jezera - Velo Blato a Malo Blato nedaleko PovljanyBlato Robota u Kolanu. Jsou zde i tři úrodná krasová pole - Novaljské, Kolanské a Povljanské, na kterých se vyvinulo zemědělství, a to především vinařství. Větší část ostrova leží na nulové nadmořské výšce, nejvyšší ostrovní vrchol je Sveti Vid měřící 349 m. Ze všech obcí jen Kolan a Gorica nejsou u moře nebo v jeho bezprostřední blízkosti. K ostrovu Pagu náleží i menší ostrůvky Maun, Škrda a Brušnjaci na západě a Maškalic a Šestakovci na severu.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.