ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Dle historických dokladů - příkazů Královské bánské správy z roku 1936 a 1937, byly položeny základy nové osady Mandre. To mělo své důvody. V Kolanu se totiž objevila malárie a tehdejší moc chtěla přestěhovat všechno obyvatelstvo blíže k moři. Mnoho lidí však přestěhování odmítlo, a tak se do Mandre přestěhovalo jen 92 rodin. Intenzivnější výstavba a urbánní rozvoj Mandre nastaly na konci 20. století, kdy stát ovčákům vystavil tabulární listiny, dle kterých se stali majiteli pastvin, které jim byly dány k užívání v roce 1925. Tehdy byla v Mandre postavena řada rodinných domů s apartmány a pokoji, které se v létě pronajímaly turistům. V 19. století v Mandre stálo 7 domů, v roce 1937 jich bylo již 80 a v roce 2003 se počet domů zvýšil na 300.

Mandre je tiché a příjemné místo pro strávení letní dovolené, moře je zde čisté, pláže hezké a dopravní spojení s obcemi Šimuni, Novaljou a Kolanem umožňuje prohlídku okolí.

Historické památky v Mandre

V rukopisech M. Sabljara se dochoval náčrt stavby v Mandre, která měla gotické rysy, ale hovoří se o ní jako o strážní baště se střílnami. I když v historických dokladech neexistuje zmínka o existenci kostela v Mandre, lid této stavbě říkal Crkvina, a tak lze předpokládat, že určitý liturgický význam měla. Tvoří ji pravoúhlá loď.

  • nejoblíbenější letovisko našich klientů
  • k dispozici náš delegát Radek
  • průzračné moře a oblázkové pláže
  • možnost ubytování se stravou
  • z Brna 800 km

Mandre, ostrov Pag