Vyhledat na webu

Tip: Jednoduchý výraz najdu snadno, třeba Hvar nebo počasí

Dračí jeskyně

Dračí jeskyně (chorvatsky Zmajeva spilja nebo také Drakonjina) je nejzajímavější krasovou jeskyní na ostrově Brač. Nachází se na jižním svahu Vidovy gory (780 m n. m.), nad zátokou Murvica, asi 6 km od městečka Bol. Z Murvice vede k jeskyni strmá stezka.

Název Zmajeva špilja souvisí se zmajem, což v chorvatštině znamená drak. Výstup s průvodcem, který jediný má od jeskyně klíč, trvá asi hodinu. Je zajímavé poslouchat cestou jeho příběh a pozorovat okolní krajinu - krásné jsou výhledy na okolní ostrovy a zdejší rozsáhlé vinice v kontrastu s barvou moře. Pokud budete dovolenou trávit v letovisku Bol, nebo v zátoce Vela Planica ale i jinde na Brači, určitě se sem vypravte.

V okolí jeskyně se nachází několik starých klášterů, ženských i mužských. Cestou se můžete zastavit např. ve zříceninách poustevnického kláštera Stipančić.

Současná podoba Dračí jeskyně vznikala pravděpodobně od 15. století. Jeskyně je asi 20 m dlouhá a je rozdělena do několika částí, kde je možné pozorovat, jak byla během let přetvářena. V minulosti se tu usadili mniši, kteří sem uprchli před Turky z pevniny. Postupně tu vybudovali kapli, několik obytných cel a prostory pro společný život komunity.

Největším a nejznámějším reliéfem je podobizna draka, podle níž byla jeskyně pojmenována. Existují ale i další teorie, velmi zajímavé a tajemné. Jeskyně je pomníkem jak pohanské, tak současně tehdy nastupující křesťanské kultury. Na pohanský původ odkazují vytesané symboly starých kultů, naopak vnitřní výzdoba s náboženskými výjevy pochází z dob osídlení mnichy.

Pro hledače pozoruhodných zážitků na ostrově Brač návštěva právě tohoto místa stojí za to. Průvodce mluví chorvatsky (s bračským přízvukem), nebo anglicky.