ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Název Zmajeva špilja souvisí se zmajem, což v chorvatštině znamená drak. Výstup s průvodcem, který jediný má od jeskyně klíč, trvá asi hodinu. Je zajímavé poslouchat cestou jeho příběh a pozorovat okolní krajinu - krásné jsou výhledy na okolní ostrovy a zdejší rozsáhlé vinice v kontrastu s barvou moře. Pokud budete dovolenou trávit v letovisku Bol, nebo v zátoce Vela Planica ale i jinde na Brači, určitě se sem vypravte.

V okolí jeskyně se nachází několik starých klášterů, ženských i mužských. Cestou se můžete zastavit např. ve zříceninách poustevnického kláštera Stipančić.

Současná podoba Dračí jeskyně vznikala pravděpodobně od 15. století. Jeskyně je asi 20 m dlouhá a je rozdělena do několika částí, kde je možné pozorovat, jak byla během let přetvářena. V minulosti se tu usadili mniši, kteří sem uprchli před Turky z pevniny. Postupně tu vybudovali kapli, několik obytných cel a prostory pro společný život komunity.

Největším a nejznámějším reliéfem je podobizna draka, podle níž byla jeskyně pojmenována. Existují ale i další teorie, velmi zajímavé a tajemné. Jeskyně je pomníkem jak pohanské, tak současně tehdy nastupující křesťanské kultury. Na pohanský původ odkazují vytesané symboly starých kultů, naopak vnitřní výzdoba s náboženskými výjevy pochází z dob osídlení mnichy.

Pro hledače pozoruhodných zážitků na ostrově Brač návštěva právě tohoto místa stojí za to. Průvodce mluví chorvatsky (s bračským přízvukem), nebo anglicky.