ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Turistické značení Chorvatsko

Turistické trasy jsou označené bílým kolečkem ohraničeným červeným kruhem nebo červeno bílým znakem tvaru L a T, který znamená odbočku či křižovatku. Rozcestníky naleznete na nejfrekventovanějších trasách, např. při výstupu z Makaru na Sv. Jure (1762 m), nejvyšší horu Biokova. V naprosté většině však rozcestníky chybí, často se turisté musí spokojit se šipkami a popisy nastříkanými červeným sprejem na kámen. Značky je třeba důsledně sledovat, jsou často vybledlé a jejich hledání mnohdy zpomaluje postup v terénu.

Turistická mapa Biokovo

Vhodné je mít s sebou mapu. Na pobřeží Makarské riviéry turistická mapa obvykle není k dostání. Koupit ji lze pouze u brány přírodního parku Biokovo asi 6 km nad Podgorou nebo úplně na vrcholu Sveti Jure. Nejpodrobnější je mapa horské služby, tzv. Turističko – planinarski zemljovid, v měřítku 1:25000. Stojí 45 kn. Mapa neobsahuje všechny stezky a chybí v ní časové údaje nebo kilometráž, takže dobu výstupu je třeba odhadovat.

Počasí

V horách se mění počasí mnohem rychleji než u pobřeží a v případě bouře je téměř nemožné najít spolehlivý úkryt. Proto pří plánování turistiky v Biokovu doporučujeme sledovat předpověď a vyrážet nahoru pouze v případě jasného počasí.  Nebezpečný může být silný vítr, obzvláště pokud Vás zastihne na biokovském hřebeni, který je tvořen ostrými kameny. Svahy z hřebene na obě strany jsou poměrně příkré. V létě bývá velkým problémem vysoká teplota, kterou způsobuje odpolední slunce opírající se do vápencových skal. Výhodou je vyrážet na túry brzy ráno, ještě za tmy, mít s sebou čelovku, nějaké jídlo a dostatek vody, minimálně 4 litry na osobu.

Turistické chaty

Pokud chcete vystoupit od pobřeží až na některý z vrcholů, které mají v Biokovu okolo 1600 m, a zase sejít zpátky, počítejte, že vám to zabere řádově 10 nebo více hodin. V pohoří se nachází několik turistických chat. S výjimkou chaty Pod Vošcem, kam lze dojet autem odbočkou z asfaltové silnice na Sv. Juru, jsou téměř všechny chaty mimo provoz. Nouzový úkryt lze nalézt v turistických přístřešcích, jako je třeba kamenná kaple na vrcholu Sv. Iliji (1642 m).

Bezpečnost při turistice

Každým rokem si turistika v Biokovu vyžádá několik obětí na životech.  Jde však v zásadě o ty, kteří podcenili množství vody, vyrazili do hor příliš pozdě a ztratili se za tmy nebo o ty, kteří se vydali na cestu sami. Doporučuje se, aby lidé na túru vyráželi minimálně ve dvou, lépe ve třech, aby v případě úrazu jednoho z nich mohl jít druhý pro pomoc a třetí zůstal spolu se zraněným. Kromě špatného počasí a dehydratace je nebezpečný pád na kameny ostré jako břitvy, které se v některých částech nacházejí. Některá místa v Biokovu jsou exponovaná tak, že na stejném místě v Tatrách by jistě byly instalovány řetězy pro větší bezpečnost, zde však chybí. Také šlápnutí na zmiji růžkatou vás může ohrozit na životě.

V Biokovu bývá dobrý mobilní signál a volání na nouzovou linku 112 je v Chorvatsku zdarma. Horské službě může trvat několik hodin, než se ke zraněnému člověku dopraví. K dispozici pro zásahy má například heliport na vrcholu Sv. Ilija (1642m). Pokud vyrážíte na některou z dlouhých biokovských túr, je dobré upozornit na to majitele apartmánu, ve kterém trávíte vaši dovolenou, aby v případě nouze zavolal pomoc.

Pokud nepodceníte přípravu a vyrazíte nahoru, užijete si v Biokovu opravdovou krásu kontrastu moře a vysokých skalnatých hor. Po šťastném návratu budete jistě pyšní na váš nezapomenutelný vysokohorský výkon.

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do konce sezony 2024.