ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VIDEOMobilní domky Klanac

Mobilní domky 130–200 m od hezké písečné pláže Klanac.

Více informací... Přehrát

Původně byl Tkon rybářskou vesnicí s tradičním výlovem škeblí „kun“ (tzv. kunjka) v úzkém Pašmanském kanálu, oddělujícím ostrov od pevniny. Tyto škeble jsou tedy místní specialitou, kterou během své dovolené ve Tkonu určitě vyzkoušejte.

Centrum Tkonu se nachází v okolí trajektového přístavu. Při toulkách letoviskem narazíte na několik restaurací, cukráren, tržnici i obchody. Nechybí zde ani atrakce pro děti. Na kopci Kalvarija nad Tkonem stojí kostelík Panny Marie Sedmibolestné (Crkva Gospa od sedam žalosti) z 18. století - pěkný cíl pro ranní či večerní procházku. Přímo ve městě najdete další historické památky.

Vybavení

Restaurace, bary, cukrárna, obchody, tržnice, turistická agentura, stánky se suvenýry, banky, bankomaty, lékárna, kostely, zábavní park pro děti, půjčovny kol, kajaků, skútrů, čtyřkolek (squadů), šlapadel, člunů a stand-up peddalingu.

Nejbližší čerpací stanice je v Biogradu na Moru (hned u trajektového přístavu) a v obci Preko (28 km) na ostrově Ugljan (dostupný přes most).

Písečné pláže ve Tkonu

Co láká návštěvníky do Tkonu a na ostrov Pašman vůbec jsou mělké zátoky s krásnými písečnými plážemi. Přímo ve Tkonu jich najdete hned několik. Ty nejhezčí jsou z přístavu směrem na jihovýchod. Jedná se (v tomto pořadí) o volně přístupné písečné pláže Tkon, PlažineKlanac.

V letovisku Tkon najdete také písečnou pláž pro psy - nachází se před kempem Sovinje v zátoce Bartovica. U pláže je parkoviště a na pláži se nachází plážový bar/bistro s terasou s krásným výhledem na moře. Nabízejí jídla rychlého občerstvení - saláty, smažené olihně, jídla z masa na grilu, špagety apod.

Na konci Tkonu je nudistická písečná pláž Sovinje, která však náleží autokempu a vstup na ni je zpoplatněn. Pokud se vám však líbí koupání ve stylu FKK, i takovou možnost ve Tkonu naleznete.

Převážná část turistů ovšem zůstává na pevnině. Ti, které neodradí krátký přesun trajektem na Pašman, jsou tak odměněni větším soukromím na těchto plážích.

Restaurace Tkon

Ve Tkonu můžete vybírat z několika dobrých restaurací. Vyzkoušejte alespoň tyto:

Doporučujeme

  • Restaurant Sovinje - dobrá restaurace u trajektového přístavu, terasa s krásným pohledem na moře, mají širokou nabídku výborných jídel, především výborně upravené ryby za příznivé ceny.
  • Konoba Leut - dobrá restaurace na pokrmy z ryb a mořských plodů (čerstvé ryby), umístění blízko přístavu, ale dál od moře.
  • Ga-Ga Bar - dobrý bar hned u pláže v centru Tkonu, výborné koktejly, možnost posezení u stolů přímo v moři.

Sport

Turistika, cyklistika, plavání, stan-up peddaling, tenis.

Pěší turistika v okolí Tkonu

Vrch Pustograd

Pustogradský vrch se nachází poblíž písečné zátoky Zaklopica na jihu Pašmanu. Během léta je v zátoce v provozu konoba. Na kopci se nacházejí pozůstatky pevnosti z 6. století, která sloužila pro monitorování Pašmanského a Zadarského kanálu. Byla postavena z velkých kamenných bloků s malými otvory pro střílny. Pod kopcem dříve bývala osada, jejíž obyvatelé se zde schovávali před piráty a dalšímu útočníky. Pevnost Pustograd je zapsána v registru kulturních statků Chorvatska. Značená turistická stezka vede od přístavu ve Tkonu, většinou kolem moře a je dlouhá 4 km. Z kopce jsou hezké výhledy na pašmanské pobřeží.

Vyhlídka Straža

Udržovaná turistická stezka vede ze Tkonu na vyhlídku Straža nad Tkonem. Výšlap trvá asi 45 minut. Začátek stezky je označen na informační tabuli v místě vedle obchodu Bure. V určité části se stezka připojí k makadamové cestě vedoucí k vrcholu, kde se nachází německý bunkr z 2. světové války.  Samotná rozhledna byla důležitým místem, odkud byly sledovány Pašmanský a Zadarský kanál. Dnes si odsud vychutnáte nádherný panoramatický výhled.

Ugrinića Dvori

Pěšky nebo na kole můžete ze Tkonu vyrazit na stezku vedoucí k pamětnímu místu Ugrinića Dvori. Nachází se zde pozůstatky kamenné pevnosti z 16. století, postavené šlechtickým rodem Ugrini. Délka trasy je 4,8 km. K pevnosti Dvori můžete dojít i ze stezky vedoucí k vyhlídce Straža. Pevnost je obklopena impozantní stěnou a sloužila k ubytování vojenských posádek a předků dnešních obyvatel Ugriniće. Rozprostírala se na dvou podlažích. V přízemí byly hospodářské prostory, kuchyň a pracovní prostor. Na poschodí byl obytný prostor pro hospodáře s oltářem, kde i dnes můžete vidět křesťanské symboly. Ugrinića dvori je památníkem vrcholného kamenictví. Pevnost je zapsaná v Registru kulturních památek Chorvatska.

Zajímavosti ve Tkonu

Klášter Ćokovac

Milovníkům historie doporučujeme navštívit benediktinský klášter sv. Kuzmy a Damijána (Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana) na kopci Ćokovac, odkud je (hlavně v podvečer) krásný výhled na Tkon i Biograd na Moru. Ke klášteru z 12. století se dostanete autem po asfaltové silnici z vedlejší vesnice Ugrinići. Vstup do kláštera je možný ve všední dny mezi 16 a 18 hod.

Rybářská noc

Již od roku 1986 se ve Tkonu každoročně 15. srpna koná tzv. Rybářská noc. Pokud v tuto dobu zavítáte do Tkonu, můžete se těšit na červené víno, pokrmy z ryb, mušlí a další speciality, a to vše při poslechu tradičních kapel. Při této slavnosti jsou zde organizovány i různé hry a soutěže - například turnaj v bowlingu nebo loterie.

Regata Đir po kanalu

Pašmanský kanál se každoročně vždy v červenci stává dějištěm závodu v plachtění známým jako Regata Đir po konalu. Závod shromažďuje stovky dřevěných člunů, plachetnic a kajaků. Po skončení regaty v Pašmanském kanálu následuje vyhlášení vítězů, večeře v tradičním stylu a tradičními zpěvy chorvatských klap (mužských pěveckých sborů).

Pašman a Ugljan

Ostrov Pašman se řadí mezi ostrovy zadarského souostroví. Jeho rozloha je pouhých 63 km2. Dříve býval spojen s ostrovem Ugljan, ale v roce 1883 byla vybudována úžina Ždrelac a v místě úžiny byl postaven most. Úžinou vede trasa trajektů na ostrovy Iž, Dugi otok a Rava. Během pobytu ve Tkonu tedy můžete snadno prozkoumávat nejen ostrov Pašman, ale také Ugljan.