ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VÝLET

Klášter Ćokovac

Milovníkům historie doporučujeme na Pašmanu navštívit benediktinský klášter sv. Kuzmy a Damijána (Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana) na kopci Ćokovac, odkud je (hlavně v podvečer) krásný výhled na Tkon i Biograd na Moru. Ke klášteru z 12. století se dostanete autem po asfaltové silnici z vesnice Ugrinići. Vstup do kláštera je možný ve všední dny mezi 16 a 18 hod.

VÝLET

Písečné pláže ve Tkonu na ostrově Pašman

Pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře najdete v letovisku Tkon na ostrově Pašman. Tkon je dostupný trajektem z Biogradu na Moru – jízda trvá jen 15 minut. Odměnou za přesun trajektem vám ve Tkonu budou hezké, málo frekventované písečné pláže (na rozdíl od pláží na pevnině). V jihovýchodní části Tkonu se nachází i pláž pro nudisty (FKK pláž). Patří ke kempu Sovinje a je zpoplatněna.

Přehrát video

VÝLET

Národní park Krka

Chorvatský národní park Krka je soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat. Je zde také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Odbočka do národního parku Krka je na dálnici před Šibenikem, 110 km z města Pag. AKTUÁLNĚ se pod Skradinským vodopádem koupat nedá. Koupání je v omezené míře povoleno v blízkosti Roški slap.

Přehrát video

VÝLET

Mořské varhany v Zadaru

Mořské varhany v Zadaru byly postaveny podle projektu architekta Nikoli Bašiće. Umístěny jsou v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě, u obvodu zadarského nábřeží. Mořské varhany jsou známé jako zvláštně tvarované pobřeží v několika řadách schodků, které se spouštějí směrem k moři.

VÝLET

Přírodní park Telaščica, Dugi Otok

Chorvatský přírodní park Telaščica (chorvatsky Telašćica) se nachází na ostrově Dugi Otok a sousedí s ostrůvky národního parku Kornati. Vstup do národního parku je u městečka Sali a stojí 40 HRK za osobu (v r. 2020). Po přírodním parku Telaščica můžete jet autem ještě 5 km, potom 2 km pěšky k restauraci, na Slano jezero a ke skalním stěnám. Na ostrov Dugi Otok připlujete ze Zadaru trajektem nebo výletní lodí za 100 minut.

VÝLET

Národní park Kornati

Název Kornati nese skupina 147 ostrovů a útesů různé velikosti v jižní části severodalmatských ostrovů, ve vnějším pásu mezi ostrovy Žirje a Dugi otok. Všechny ostrovy podélně kopírují směr pobřežních horských pásem v Chorvatsku. Souostroví dostalo název podle největšího ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.

VÝLET

Zadar

Zadar je město uprostřed chorvatského pobřeží. Samotné centrum Zadaru je jedna velká památka. V jeho uličkách a na náměstích po staletí pulsuje čilý ruch života a kultury. Kamenné dlaždice, po kterých se dnešní člověk prochází, pamatují Římany na koních. Pozůstatky antiky a renesance jsou v Zadaru viditelné na každém kroku.

VÝLET

Písečné a oblázkové pláže v Preku, ostrov Ugljan

V Preku se nachází několik hezkých pláží - některé jsou písečné, jiné oblázkové. V severní části letoviska se nachází největší písečná pláž Jaz. Moře je zde velmi mělké a tedy bezpečné i pro koupání malých dětí. Část pláže Jaz tvoří betonové plošiny se schůdky pro vstup do vody a rampou pro vjezd do moře na vozíku. K dispozici je hřiště pro plážový volejbal, prolézačky pro děti a skluzavka do moře. Koupání doporučujeme i na písčitooblázkové pláži Bilišće nebo na oblázkové pláži Preko u jachtařského přístavu. Pěkně upravená dlážděná promenáda s kavárničkami se postará o nezapomenutelné večerní toulky.

VÝLET

Oblázkové pláže Bošana, Dražica a Soline v Biogradu na Moru

Krásně upravené město Biograd na Moru má pěkné oblázkové pláže - Bošana a Dražica. Obě byly oceněny Modrou vlajkou – symbolem čistoty a kvality. Další známou pláží je Soline, která je ale v sezóně extrémně rušná. V současnosti jde o oblázkovou pláž, i když dříve byl na pláži jemný písek. V její blízkosti se nachází mnoho bufetů, avšak často zde hraje i poměrně hlasitá hudba. Více klidu ke koupání a slunění v zátoce Soline nabízejí přírodní ploché kameny.

Ostrov Pašman je spojený mostem Ždrelac s ostrovem Ugljan. Během své dovolené tedy můžete snadno poznávat oba tyto ostrovy. Doporučujeme vám navštívit například pěkné písečné, písčitooblázkové a oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře v letovisku Preko (30 km od Tkonu).

Výhodou ostrova Pašman je také rychlé spojení s pevninou. Jízda trajektem ze Tkonu do města Biograd na Moru trvá jen 20 minut. Jízdní řád a ceník této linky najdete na straně Trajekty Chorvatsko. Využijte toho a prozkoumejte úžasná historická města, přírodní zajímavosti nebo další nádherné pláže.

Přírodní park Vransko jezero

Pokud vás lákají přírodní krásy Chorvatska, udělejte si během pobytu ve Tkonu výlet na pevninu na největší chorvatské přírodní jezero. Vransko jezero je od Tkonu vzdáleno jen 14 km. Jezero má rozlohu 30,2 km². Je 14 km dlouhé, průměrně 2 km široké a 2-6 m hluboké. Vzniklo zatopením krasového pole a vytváří kryptodepresi - hladina jezera je nad úrovní moře, dno jezera pod úrovní moře.

Jezero a jeho bažinaté okolí je domovem velkého množství vodního ptactva a stalo se proto rájem ornitologů. V severozápadní části jezera se nachází jedna z největších ornitologických rezervací v Chorvatsku. V roce 1999 byla oblast vyhlášena přírodním parkem. Dnes je Přírodní park Vransko jezero oblíbeným cílem širokého spektra turistů. Přímo na jezeře můžete po zakoupení rybářské povolenky zkusit sportovní rybolov. Pěší a cyklisté mohou podniknout výlet po stezce v délce 40 km kolem jezera a kochat se nejen faunou a flórou, ale i krásnými vyhlídkami.

Vodopád Manojlovac je součástí Národního parku Krka. Jeho výška je obdivuhodných 32 m.