ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Korčula patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském pobřeží. Skládá se ze starého města (na malém poloostrově oválného tvaru), barokního předměstí (pod starými hradbami) a z nových částí (podél pobřeží na východ a na západ od starého centra).

Dnes v Korčuli žije kolem 3000 obyvatel, z nichž nejvíce jich bydlí v nových čtvrtích. Korčula je sídlem administrativní správy města, která spravuje část ostrova a další města: Žrnovo, Pupnat, Čara a Račišće, v nichž žije celkem asi 6000 obyvatel.

Korčula - město vína, oliv a levandule

Město Korčula je známé svými výbornými bílými víny - např. Pošip, Rukatac a Grk. Kromě vína se zde vyrábí olivový olej a jedním z nejběžnějších místních suvenýrů je levandule a její produkty.

Korčula - uličky jako rybí kostra

Síť úzkých uliček uspořádaných do tvaru rybí kostry nevznikla nahodile. V létě se tu díky tomuto důmyslnému uspořádání udržel příjemný chládek, a to i v těch nejteplejších měsících. V zimě bylo město Korčula chráněno před prudkými větry, tzv. burou. Dnes najdete v těchto uličkách spoustu obchůdků se suvenýry, výborné stylové restaurace a vinárny a zažijete neopakovatelnou atmosféru.

Korčula - domov Marca Pola

Nejznámějším jménem, které je neodmyslitelně s Korčulou spjato, je Marco Polo, známý cestovatel. Přestože existují tvrzení, že se narodil v chorvatském Šibeniku, je pravděpodobné, že právě Korčula je jeho rodným městem. Ať tak nebo tak, je to dnes Korčula, kde vás jméno Marco Polo bude doprovázet na každém kroku.

Historie a památky města Korčula

Město Korčula má bohatou historii. Většina původních městských hradeb dnes již neexistuje, zachovaly se zde však věže a pilíře a ve starém centru můžete na stavbách obdivovat jak gotiku, tak i renesanci. Za zmínku stojí věž Revelin z 15. století, kostel sv. Michaela, katedrála sv. Marka, Biskupův palác s pokladnicí, Městské muzeum, dům Marca Pola, Galerie ikon a kostel Všech svatých.

Pevnost Forteca - vyhlídka na Korčulu

Přibližně hodinu chůze po městské promenádě a dále do kopce lesem se na mýtině ve výšce 86 m n. m. nachází stará kamenná tvrz Forteca. Cestou k ní jsou dvě vyhlídky na staré město. Cestu stojí vážit především večer, kdy je město Korčula osvícené zapadajícím sluncem.

Jak na Korčulu?

Z trajektového přístavu Dominće (jen 2,5 km východně od města Korčula) vyplouvají trajekty do Orebiče (poloostrov Pelješci) a do Drveniku (jižní část Makarské riviéry). Dále tu fungují rychlé trajektové linky Rijeka - Zadar - Split - Stari Grad (Hvar) - Korčula - Sobra (Mljet) - Dubrovník - Bari (Itálie). Zastávku mají v Korčuli i mezinárodní trajekty do Ancony v Itálii (ze Splitu a Starigradu na Hvaru).

Korčula - tip na výlet

Pokud trávíte dovolenou v letovisku Orebič na poloostrově Pelješac, nenechte si ujít příležitost a udělejte si individuální výlet do města Korčula.

Pláže Korčula a okolí

Přímo ve městě Korčula je několik oblázkových pláží s pozvolným vstupem do moře.

Západním směrem od města je několik zátok s krásnými oblázkovými plážemi, např. u pláží Tri Žala.

Východním směrem od Korčuly leží letovisko Lumbarda, vyznačující se písečnými plážemi (opravdu jemný písek vhodný i na bábovičky). V okolí Lumbardy jsou pak další písečné pláže - Bilin Žal a Pržina.

Na protilehlých ostrůvcích Vrnik, Badija, Stupa si přijdou na své naturisti (koupání ve stylu FKK).