ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VÝLET

Lodní výlety ze Sumartinu na ostrovy Hvar nebo Korčula

Podnikněte lodní výlet ze Sumartinu na okolní ostrovy Hvar nebo Korčula. Výlet si můžete domluvit v místní agentuře.

Přehrát video

VÝLET

Bol - Zlatni rat, ostrov Brač

Bol je jedno z nejluxusnějších letovisek chorvatského Jadranu. Leží na jižním pobřeží ostrova Brač. Během večerní procházky kolem pobřeží Bolu stěží odoláte všudypřítomným romanticky nasvíceným restauracím a vinárničkám. Bol je však známý především díky jedinečné přírodní pláži Zlatni rat, jejíž cíp se natáčí doleva či doprava podle směru mořských proudů a větru.

Přehrát video

VÝLET

Kamenný oblouk Koloč, ostrov Brač

Na ostrově Brač nedaleko vnitrozemské obce Nerežišća se nachází přírodní monument - kamenný oblouk Koloč (někdy podle tvaru připomínajícího koláč zvaný též Kolač). Útvar se skládá z vápence a dolomitu. Vysoký je 11,4 m a průměr otvoru je 10,6 m.

VÝLET

Vidova Gora, ostrov Brač

Vidova Gora není s výškou 778 m jen nejvyšším vrcholem ostrova Brač, ale také všech dalmatských ostrovů. Výstup na kopec Vidova Gora (zvaný na Brači také jako Vidovica nebo Sutvid) si nenechá ujít žádný vyznavač turistiky – jsou odsud krásné výhledy na nejznámější pláž v Chorvatsku – Zlatni rat, na ostrovy Hvar a Vis (jižně) a ostrovy Korčulu, Mljet a Lastovo (východně).

VÝLET

Klášter Blaca, ostrov Brač

Pokud se rozhodnete navštívit tento zajímavý architektonický celek, musíte do vnitrozemí jednoho z největších ostrovů Chorvatska - Brače. Přístup ke klášteru Blaca není zcela pohodlný. Možná proto není tento klášter tak známý a navštěvovaný. Svou architekturou a umístěním je však v Chorvatsku jedinečný.

VÝLET

Vesnice Dol, ostrov Brač

Ve vesnici Dol se nachází stylová restaurace Konoba Toni. V Dolu jako by se zastavil čas. Procházku mezi starými kamennými stavbami zakončete ve stylové restauraci Toni.

VÝLET

Vesnice Nerežišća, ostrov Brač

Obec Nerežišća se nachází ve vnitrozemí ostrova Brač, 8 km od Supetaru, hlavního správního města ostrova a trajektového přístavu (linka Supetar-Split). Pokud budete poznávat krásy ostrova Brač, nemůžete tuto malebnou vesničku minout. Nerežišća totiž leží na křižovatce hlavních silničních tras ostrova spojujících Supetar s letoviskem Bol na jihu a trajektovým přístavem v Sumartinu (linka Sumartin-Drvenik) na jihovýchodě Brače.

VÝLET

Park přírody Sutivan, ostrov Brač

Uprostřed borovicového lesa, 3 km od Sutivanu na ostrově Brač, se nachází Park přírody Sutivan s rozlohou 12 000 m2. Je to místo odpočinku a zábavy. Najdete zde malou zoo s převážně domácími zvířaty, botanická zahrada s typickou středomořskou florou (olivovníky, oleandry, mimóza, citroníky, pomerančovníky, levandule, rozmarýn...) a léčivými bylinami, dětské prolízačky, hřiště pro malou kopanou, košíkovou a plážový volejbal. Děti zde mohou jezdit na ponících. V místní restauraci můžete vyzkoušet dalmatské speciality a výborné víno. Návštěvu tohoto místa však ocení především děti.

VÝLET

Písečná pláž Lovrečina v Postiře, ostrov Brač

V malebné zátoce 4 km východně od letoviska Postira na ostrově Brač najdete písečnou pláž Lovrečinu. Díky jemnému písku a pozvolnému vstupu do moře vyhledávají tuto pláž především rodiny s malými dětmi. Na pláži jsou díky vysokým borovicím také místa ve stínu. Výhodou této pláže je také velké parkoviště, restaurace a kavárna. Dětem se zde budou líbit oslíci. Dospělí si tu mohou dopřát masáž.

Gurmánská pěší stezka Dolce Vita

Milovníci dobrého jídla a pití se mohou vydat gurmánskou pěší stezkou Dolce Vita. Tato trasa je 6 km dlouhá, začíná ve městě Supetar a pokračuje přes vesnice Donji Humac a Dračevica. Výjimečností stezky jsou zastávky v pěti konobách, vinárně a dvou uměleckých galeriích. Každý objekt vyniká určitým domácím produktem (olivový olej a výrobky z oliv, suvenýry z bílého mramoru, sýr, víno, pálenky a likéry, jehněčí maso nebo bračská grilovaná specialita vitalac z jehněčího či kůzlečího masa a vnitřností). Více informací o stezce vám rádi poskytnou zaměstnanci turistického centra v Supetaru.

Stezka Herkules – po stopách antiky a bílého mramoru

Tématická stezka nazvaná Herkules vede do kamenolomu nad letoviskem Splitska, kde se těžil věhlasný bílý mramor pro stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu. Stezka začíná v centru obce Splitska (6 km od Supetaru) a je značená horskými značkami a směrovkami. Na cestě vás provází informační tabule. Cílem cesty je kamenolom Rasohe, v kterém na vás čeká odpočinek v klidu přírody, povídka o historii a ve skále vytesaný reliéf Herkula.

Procházka Olivovou stezkou

Pěší stezka „Olivové cesty“ (Maslinovi puti) začíná v malebné vesničce Mirca (4 km od Supetaru). Jedná se o 6 km dlouhý výletní okruh vedoucí mezi olivovníky nad vesnicí. Zpracování oliv má v obci Mirca dlouholetou tradici. Můžete shlédnout starý systém zavlažování, seznámit se s tradicí výroby olivového oleje a jeho významem v každodenním použití nebo poznat druhy oliv, které rostou na Brači.

Poblíž městečka Bol na ostrově Brač se nachází snad nejznámější pláž v celém Chorvatsku – pláž Zlatni rat, dlouhá přes 630 m. Česky se jí říká Zlatý roh nebo Zlatý mys. Navzdory mnohým mylným představám o písečné pláži je Zlatni rat pláží oblázkovou.

 

Rozhodujete se letos pro některý z ostrovů v Chorvatsku? Shlédnutím těchto pláží ostrova Brač nejspíš budete mít jasno. Méně frekventovaná místa, krásná příroda, vinice, duch ostrova, památky, vynikající kuchyně. Každý si najde to svoje!