ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Přestože se jedná o ostrov, je Murter spojený s pevninou zvedacím mostem v Tisnu a tudíž je snadno dostupný. Z města jsou krásné výhledy na ostrůvky Vinik Mali, Vinik Veli, Tegina a Zminjak.

Vybavení

Ve městě Murter najdete restaurace, kavárny, bary, cukrárny, supermarket i menší obchody, stánky se suvenýry, banky, bankomaty, směnárny, obchod s vybavením pro jachting a rybaření, turistické agentury organizující výlety, půjčovny člunů, kajaků, skútrů a kol, kostel (Crkva sv. Mihovila), čerpací stanice (u přístavu), muzeum tradiční výroby dřevěných lodí (v sousední obci Betina).

Pláže Murter

Přímo v městečku Murter se nachází pěkná pláž Čigrađa (vyslovuje se Čigradža, česky psáno Čigrada). Najdete ji na okraji letoviska na jihozápadní straně. Pláž je z části oblázková s pozvolným vstupem do moře. Část pobřeží kolem pláže tvoří ploché hladké kameny, vhodné ke slunění. U pláže se můžete občerstvit v restauraci Čigrađa nebo pizzerii Lantana. K dispozici je tu i parkoviště.

Rodinami s dětmi je velmi vyhledávaná písečná pláž Slanica. Během letních měsíců bývá ale velmi frekventovaná - využívají ji především hosté ubytovaní v místním hotelu nebo kempu. U pláže Slanica se nacházejí i tenisové kurty, můžete si tu zahrát beach volejbal a děti se vyřádí na tobogánu nebo na trampolínách. K dispozici je i půjčovna vodních skútrů a plážových lehátek, na pláži sprcha. Pestrá je nabídka restaurací a plážových barů. Ze zátoky jsou krásné výhledy na souostroví Kornati. Není divu, že Slanica je nejoblíbenější pláží na Murteru.

Přímo v centru Murteru se nachází městská pláž Luke. Z části je oblázková, z části se jedná o betonové terasy, které slouží ke slunění. U pláže je sprcha. V blízkosti najdete obchod, restaurace i kavárny.

Také milovníci naturismu si na Murteru najdou ke koupání svá místa. Západně od města Murter se nachází FKK pláž Podvrške, u malého stejnojmenného poloostrůvku. Naturistům je vyhrazená jen skrytější část pláže, tvoří ji převážně skaliska. V „textilní“ části pláže se můžete občerstvit v malém baru.

Restaurace Murter

Nabídka restaurací i pizzerií v Murteru je široká. Neuděláte chybu, pokud zavítáte do některého z následujících podniků:

Doporučujeme

 • Konoba Boba - poměrně drahá restaurace, je považována za jednu z nejlepších v Chorvatsku, výborná jídla z čerstvých surovin, maso i mořské plody, umístění v blízkosti přístavu
 • Restaurant Tic-Tac - dobrá restaurace hned u moře v oblasti přístavu, atraktivně servírují mořské plody, pestrá nabídka pokrmů z ryb i masa
 • Restaurant Rebac - stylová restaurace s pěknou zahrádkou hned u přístavu, výborná jídla z ryb a mořských plodů
 • Fabro - široká nabídka ryb a pokrmů z mořských plodů (mají např. dobré ústřice), dobré dezerty, umístění hned u moře v centru města
 • Zameo ih vjetar - výborné těstoviny, lokalita v centru, dál od moře
 • Tunga re - výborná pizza, masívní dřevěné stoly, lokalita blízko přístavu, dál od moře
 • Morski pas (Pizzeria Shark) - dobrá pizzerie a restaurace u pláže Slanica (pizza, saláty, rychlá jídla z grilu)
 • Čigrađa - dobrá restaurace u stejnojmenné pláže, široká nabídka jídel z ryb i masa, dobré těstoviny
 • Pizzeria Lantana - dobrá pizza hned u pláže Čigrađa
 • Fine Food Murter - restaurace s rychle připravenými jídly, výborné Burgery, umístění v blízkosti přístavu (dál od moře)
 • Beer Bar Kantun - oblíbený pivní bar s nabídkou cca 10 různých druhů piv (točená piva i v lahvích), během letních večerů živá hudba (latino…), lokalita v blízkosti přístavu (dál od moře)

Výlety z Murteru

Přímo na ostrově doporučujeme navštívit staré město Murter (Staro Selo Murter). Vchutnejte si zde večerní procházku uličkami mezi starými kamennými domy, jejichž původ sahá až do druhé poloviny 14. století. Z jižní části starého města vede pěšina až ke kapli sv. Roka (Crkva Sv. Roka). Od domu Čigrada, kde nabízíme apartmány, je to k této pěšině asi 310 m.

Na obzoru jsou z Murteru vidět ostrovy národního parku Kornati. Během pobytu v Murteru doporučujeme tento národní park navštívit - vyplouvá sem mnoho výletních lodí. Tras je několik, mezi nejoblíbenější patří kombinace s návštěvou přírodního parku Telašćica - jeho majestátních skalních útesů a slaného jezera Mir.

Murter je vhodné místo k návštěvě dalšího krásného národního parku - vodopády Krka, kde se na rozdíl od Plitvických jezer můžete pod vodopády i vykoupat. Milovníkům architektury učaruje město Šibenik s nádhernou katedrálou sv. Jakova.

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Murter.

Sport

Plavání, turistika, cyklistika, tenis (u pláže Slanica), potápění (potápěčské centrum Najada), rybaření (big game fishing).

Zajímavosti o ostrově Murter

Svou rozlohou dosahuje ostrov Murter přibližně 19 km2. Rozkládá se západně od Šibeniku a patří do skupiny tzv. Šibenických ostrovů. Jeho nadmořská výška není nijak vysoká, nejvyšší vrchol dosahuje 125 m nadmořské výšky. Od pevniny ho dělí Murterský kanál. U vesničky Tisno, kde je kanál nejužší, je ostrov spojen s pevninou 12 m dlouhým zvedacím mostem. Pravidelně se zvedá, aby tudy mohly proplout lodě.

Mezi nejvýznamnější centra na ostrově patří městečka Murter, Betina, Jezera a Tisno. Město Murter je největším sídlem. Nachází se na severozápadním pobřeží ostrova a je centrem cestovního ruchu. Právě tady je soustředěno velké množství apartmánů a hotelů.

Zároveň je Murter významným zemědělským centrem. Díky úrodné půdě se zde pěstuje ovoce, zelenina, vinná réva a olivy. Rozšířen je tu také chov ovcí. Ty jsou v letních měsících převáženy na pastviny Kornatských ostrovů.

Na Murteru sice nenajdete žádné klasické pamětihodnosti, ale rozhodně se tu nebudete nudit. Můžete se tu věnovat sportům, nebo využít nabídky řady agentur a podniknout lodní výlet do národního parku Kornati.