ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VÝLET

Klášter Ćokovac

Milovníkům historie doporučujeme na Pašmanu navštívit benediktinský klášter sv. Kuzmy a Damijána (Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana) na kopci Ćokovac, odkud je (hlavně v podvečer) krásný výhled na Tkon i Biograd na Moru. Ke klášteru z 12. století se dostanete autem po asfaltové silnici z vesnice Ugrinići. Vstup do kláštera je možný ve všední dny mezi 16 a 18 hod.

VÝLET

Písečné pláže ve Tkonu na ostrově Pašman

Pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře najdete v letovisku Tkon na ostrově Pašman. Tkon je dostupný trajektem z Biogradu na Moru – jízda trvá jen 15 minut. Odměnou za přesun trajektem vám ve Tkonu budou hezké, málo frekventované písečné pláže (na rozdíl od pláží na pevnině). V jihovýchodní části Tkonu se nachází i pláž pro nudisty (FKK pláž). Patří ke kempu Sovinje a je zpoplatněna.

Přehrát video

VÝLET

Národní park Krka

Chorvatský národní park Krka je soustava peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat. Je zde také možnost podniknout výlet lodí kaňonem řeky Krka až k Rošskému vodopádu – Roški slap a na ostrůvek Visovac, kde se nachází františkánský klášter a museum. Odbočka do národního parku Krka je na dálnici před Šibenikem, 110 km z města Pag. AKTUÁLNĚ se pod Skradinským vodopádem koupat nedá. Koupání je v omezené míře povoleno v blízkosti Roški slap.

Přehrát video

VÝLET

Mořské varhany v Zadaru

Mořské varhany v Zadaru byly postaveny podle projektu architekta Nikoli Bašiće. Umístěny jsou v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě, u obvodu zadarského nábřeží. Mořské varhany jsou známé jako zvláštně tvarované pobřeží v několika řadách schodků, které se spouštějí směrem k moři.

VÝLET

Přírodní park Telaščica, Dugi Otok

Chorvatský přírodní park Telaščica (chorvatsky Telašćica) se nachází na ostrově Dugi Otok a sousedí s ostrůvky národního parku Kornati. Vstup do národního parku je u městečka Sali a stojí 40 HRK za osobu (v r. 2020). Po přírodním parku Telaščica můžete jet autem ještě 5 km, potom 2 km pěšky k restauraci, na Slano jezero a ke skalním stěnám. Na ostrov Dugi Otok připlujete ze Zadaru trajektem nebo výletní lodí za 100 minut.

VÝLET

Národní park Kornati

Název Kornati nese skupina 147 ostrovů a útesů různé velikosti v jižní části severodalmatských ostrovů, ve vnějším pásu mezi ostrovy Žirje a Dugi otok. Všechny ostrovy podélně kopírují směr pobřežních horských pásem v Chorvatsku. Souostroví dostalo název podle největšího ostrova - ostrova Kornat, s rozlohou 32,6 km2.

VÝLET

Zadar

Zadar je město uprostřed chorvatského pobřeží. Samotné centrum Zadaru je jedna velká památka. V jeho uličkách a na náměstích po staletí pulsuje čilý ruch života a kultury. Kamenné dlaždice, po kterých se dnešní člověk prochází, pamatují Římany na koních. Pozůstatky antiky a renesance jsou v Zadaru viditelné na každém kroku.

VÝLET

Písečné a oblázkové pláže v Preku, ostrov Ugljan

V Preku se nachází několik hezkých pláží - některé jsou písečné, jiné oblázkové. V severní části letoviska se nachází největší písečná pláž Jaz. Moře je zde velmi mělké a tedy bezpečné i pro koupání malých dětí. Část pláže Jaz tvoří betonové plošiny se schůdky pro vstup do vody a rampou pro vjezd do moře na vozíku. K dispozici je hřiště pro plážový volejbal, prolézačky pro děti a skluzavka do moře. Koupání doporučujeme i na písčitooblázkové pláži Bilišće nebo na oblázkové pláži Preko u jachtařského přístavu. Pěkně upravená dlážděná promenáda s kavárničkami se postará o nezapomenutelné večerní toulky.

VÝLET

Oblázkové pláže Bošana, Dražica a Soline v Biogradu na Moru

Krásně upravené město Biograd na Moru má pěkné oblázkové pláže - Bošana a Dražica. Obě byly oceněny Modrou vlajkou – symbolem čistoty a kvality. Další známou pláží je Soline, která je ale v sezóně extrémně rušná. V současnosti jde o oblázkovou pláž, i když dříve byl na pláži jemný písek. V její blízkosti se nachází mnoho bufetů, avšak často zde hraje i poměrně hlasitá hudba. Více klidu ke koupání a slunění v zátoce Soline nabízejí přírodní ploché kameny.

Přírodní park Vransko jezero

Pokud vás lákají přírodní krásy Chorvatska, udělejte si během pobytu v Preku výlet na pevninu k největšímu chorvatskému přírodnímu jezeru. Vransko jezero je od Preka vzdáleno necelých 50 km jihovýchodně směrem na město Šibenik. Jezero má rozlohu 30,2 km². Je 14 km dlouhé, průměrně 2 km široké a 2-6 m hluboké. Vzniklo zatopením krasového pole a vytváří kryptodepresi - hladina jezera je nad úrovní moře, dno jezera pod úrovní moře.

Jezero a jeho bažinaté okolí je domovem velkého množství vodního ptactva a stalo se proto rájem ornitologů. V severozápadní části jezera se nachází jedna z největších ornitologických rezervací v Chorvatsku. V roce 1999 byla oblast vyhlášena přírodním parkem. Dnes je Přírodní park Vransko jezero oblíbeným cílem širokého spektra turistů. Přímo na jezeře můžete po zakoupení rybářské povolenky zkusit sportovní rybolov. Pěší a cyklisté mohou podniknout výlet po stezce v délce 40 km kolem jezera a kochat se nejen faunou a flórou, ale i krásnými vyhlídkami.