Vyhledat na webu

s

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Sumartin

Oblast: Ostrov Brač

Městečko Sumartin se nachází v jihovýchodní části populárního ostrova Brač. Sumartin je snadno dostupný, má přímé trajektové spojení s městem Makarska (trajekt pluje hodinu). Sumartin je klidné letovisko, vhodné pro rodiny s dětmi. Najdete tu čisté moře a několik oblázkových pláží.

V místních restauracích můžete vyzkoušet skvělé speciality. Večerní procházky lze spojit s návštěvou obchůdků se suvenýry. Během pobytu v Sumartinu vyzkoušejte také vynikající místní červené víno Plavac.

Podobně jako v jiných letoviscích na ostrově Brač i v Sumartinu vás upoutají krásné honosné domy obložené bílým bračským kamenem. Ten byl použit např. i na stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu (UNESCO), nebo Bílého domu ve Washingtonu.

Poblíž Sumartinu se nacházejí další zajímavé vesničky, např. Selca (3 km) a Povlja (8 km) s krásnou kamennou architekturou.

V kontrastu s faktem, že je Sumartin nejmladším sídlem na ostrově Brač, je skutečnost, že se tu nachází nejstarší loděnice na Jadranu!

Vybavení

Restaurace, kavárny, bankomat. Širší možnosti zábavy najdete v městečku Bol, vzdáleném 28 km.

Pláže

Několik pěkných oblázkových pláží s pozvolným vstupem do moře, vhodných i pro děti. Možnost koupání z přírodních skalisek.

Snad nejkrásnější pláží v Sumartinu je přírodní pláž Sveti Rok v jeho jihovýchodní části. Při vstupu do moře je tu směs oblázků a písku. U této pláže je i sprcha.

Jedna z pláží v Sumartinu má přístup upravený také pro invalidy.

Písečná pláž Lovrečina je vzdálená 35 km (směr Postira).

Výlety

Možnosti výletů na ostrově Brač naleznete v sekci Výlety Sumartin.

Sport

Plavání, turistika, cyklistika, jachting, windsurfing, podmořský rybolov.

Historie a památky

Sumartin založili v 17. století běženci před Turky. Věnovali se rybaření, stavbě lodí a námořnictví. Původní název přístavu byl Sitno. Po vzoru názvů ostatních obcí na ostrově (Supetar a Sutivan) bylo Sitno na konci 19. století přejmenováno na Sumartin (podle patrona obce – sv. Martina).

Za zmínku v Sumartinu stojí františkánský klášter, který byl v 17. století vystavěn na místě původního středověkého kostela sv. Martina. Můžete si zde prohlédnout obrazy benátských malířů a knihovnu.