ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Eufraziova bazilika, Poreč

Římský amfiteátr v Pule, poloostrov Istrie Eufraziova bazilika, Poreč

Istrie získala své jméno podle ilyrského kmene zvaného Histriové, kteří tuto oblast obývali. Římané dobyli Istrii pouze dvakrát, a to po svých invazích kolem roku 177 př. n. l. Po staletí byla Istrie v úzkém kontaktu se třemi velkými evropskými kulturami – Slovany, Římany a Germány. Frankové, Benátčané, Italové a Rakušané, kteří region okupovali, měli na místní kulturu významný vliv.

Istrie je ovlivňována mediteránským klimatem charakteristickým suchým a teplým létem a mírnou zimou, avšak dále do vnitrozemí se klima mění na kontinentální, což způsobuje studený vzduch z hor a Alp. Díky své zeměpisné poloze představovala Istrie vždy most spojující Střední Evropu se Středomořím.

Pula - Banjole, IstriePula

Pula je největší istrijské město a také přístav. Leží na jihozápadním pobřeží poloostrova, obklopena sedmi kopci - Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija, St. Mihovil, Mondipola a Pra Grande. Historie města začala za Římské říše, což dokládá také místní římský amfiteátr. Název Pula pochází z latinského jména Pietas Iluia.

Díky své geografické poloze se Pula stala významnou turistickou destinací. Turistická nabídka je široká – návštěvníci si mohou užívat středozemní klima, dobře chráněnou přírodu, kulturní dědictví a výbornou dopravní obslužnost.

Z ubytovacích kapacit je na výběr mnoho hotelů, apartmánů i penzionů. V okolí města se rovněž nachází kempy a prázdninové rezorty pro děti. Oblíbenými okolními destinacemi jsou např. Duga Uvala, Grzina, Liznjan, Muntič, Pješčana Uvala, Raklj a Valbandon. 

Rovinj, Istrie

Rovinj

Rovinj je považována za nejromantičtější město chorvatského pobřeží. Úzké domy, síť romantických uliček a malých náměstíček v původním benátském stylu dávají městečku velice malebný ráz. Nejstarší část města se nachází na původním ostrůvku Mons Albanus, který byl v 18. století násypem spojen s pevninou. Později v roce 1963 bylo staré město Rovinj prohlášeno za kulturní památku. Letovisko Rovinj je lemováno rozlehlými borovicovými háji se sítí stezek pro pěší i cyklisty. Jsou zde oblázkové pláže, částečně uměle upraveny a doplněny betonovými plošinami. Podél pláží vede pěkná promenáda. Rovinj se také může pochlubit bohatou turistickou vybaveností a širokými možnostmi sportovního vyžití. V létě se zde konají nejrůznější kulturní akce a festivaly.

Novigrad, IstrieNovigrad

Novigrad je oblíbené letovisko na západním pobřeží Istrie. Jedná se o město s významným historickým a kulturním dědictvím. Městský přístav Mandrač připomíná dávnou historii Novigradu coby malé rybářské vesnice a dává mu jeho typické středomořské charisma. Novigrad nabízí přírodní oblázkové pláže, což je na Istrii poměrně vzácné. Najdete zde také pláž pro psyFKK pláž.

 

Fažana

Fažana

Letovisko Fažana je perlou na istrijském pobřeží. Leží na jihozápadě Istrie a pyšní se krásnými oblázkovými plážemi. To je bez nadsázky pro Istrii dost netypické - obvyklejší je na Istrii koupání z betonových plošin. Centrum Fažany nabízí vynikající restaurace, kavárny a v okolí přístavu vládne vždy ta pravá přímořská atmosféra. Fažana je také výchozím bodem pro lodní výlety do národního parku souostroví Brijuni.

 

Medulin

Medulin je příjemná oblast na jižním pobřeží istrijského poloostrova. Zaujímá rozlohu téměř 30 km2 a žije zde zhruba 6,5 tisíc obyvatel. Úchvatné pláže nabízejí návštěvníkům vše potřebné pro pohodovou dovolenou. Zajímavými místy jsou také blízké vesničky Banjole a Pomer.

Krnica

Krnica je hezká vesnička vzdálená jen 20 km od Puly. Stabilně zde žije jen zhruba 300 obyvatel. Vesnice náleží administrativně k obci Marčana. Její nadmořská výška je okolo 195 m nad mořem, na pobřeží pod vesnicí je přístav. Místo je ideální pro ty, kteří hledají klidnou lokalitu. Blízká místa jsou například Kavran, Peruski, Pavičini.

Marčana

Marčana je příjemné malé městečko vzdálené od Puly jen 15 km. Kamenné domky, venkovská architektura a pozůstatky z antických a prehistorických dob jsou typické pro toto kouzelné město. Návštěvníci si mohou užívat přírodu i mnoho sportovních aktivit jako jízdu na koni a horolezectví, přitom moře je velmi blízko.

Štinjan

V zátoce Štinjan na jihozápadě Istrie, jen 7 km od Puly, se nachází vesnice Štinjan. První zmínka o této vesnici jako o Astinianu pochází z římské éry. Tehdy to byla zemědělská oblast. Později byla vesnice přejmenována Astinian a Stiniano a pod italskou nadvládou pak Stignano. Je to klidná vesnice, ideální pro rodinnou dovolenou. Hlavní pláž se nachází blízko vesnice, ale okolí nabízí také mnoho menších zátok a pláží.

Vinkuran

Na jihozápadě, jen 4 km od Puly, se nachází vesnice Vinkuran. Jejími obyvateli jsou většinou imigranti. Ve Vinkuranu je krásná pláž, skrytá mezi borovicemi. Najdete zde ticho a klid, průzračné moře a překrásné pláže. K tomu blízkost Puly nabízí mnoho druhů zábavy. Většina dnešních obyvatelů má apartmány pro turisty. Každé léto se zde koná slavnost zvaná Vinkuran – je to noc plná zábavy, hudby, dobrého jídla a delikátních specialit. Koná se zde také mnoho výstav, koncertů a karnevalů.

Sveta Katarina

Sveta Katarina je druhý největší ostrov v Pulském zálivu. Kdysi tento ostrov koupil rakouský šlechtic a vybudoval si zde letní domy a zahrady. Během jugoslávské vlády byl ostrov okupován námořnictvem, které zde vybudovalo několik dalších budov, zejména pro vzdělávací a potápěčské účely. Dnes je to velmi romantické místo, které lze navštívit pravidelnou lodí linkou z Rovinje, což zabere pouhých 5 minut.