ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Dubrovník byl kdysi považován za jedno z nejmenších, zato však velmi důležitých středozemních námořně – obchodních států. Vypovídá o tom skutečnost, že ve dnech své největší slávy měl konzulární zastoupení ve více než 80 městech a s počtem téměř 700 plachetnic bylo obchodní loďstvo totožné s benátským.

Dubrovník byl založen v 7. století. Je obehnán téměř dva kilometry dlouhými hradbami (vstupné na hradby v r. 2011 bylo 70 HRKn/osobu). Dubrovnické hradby patří k nejmohutnějším obranným opevněním v Evropě. Jsou vysoké až 25 metrů a jejich tloušťka dosahuje šesti metrů. Hradby společně s věžemi, tvrzemi a pevnostmi, kterých je kolem Dubrovníku dohromady 36, chrání překrásné ulice a ozdobná průčelí domů a paláců. Ta pochází ze všech údobí dějin slavné Dubrovnické republiky.

Poloha

Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii. Město se rozvíjelo na východním pobřeží Jaderského moře, kde končí ostrovy Jadranu a začíná otevřené moře. Město leží na úpatí hory Srđ a šířka dubrovnického území zahrnuje úzký přímořský pás dlouhý 250 km, který se táhne od města Klek na západě k mysu Prevlaka na východě.

Klima

Dubrovník má více než 250 slunečních dnů během roku. Průměrná teplota je 16,4 °C, v létě se teplota pohybuje okolo 26 °C. Sníh a nízké teploty se vyskytují zřídka. Nejchladnějším měsícem je leden a nejteplejším srpen. Sezona koupání je od dubna do října.

Hospodářství

V Dubrovníku bylo již od 11. století mnoho obchodníků a řemeslníků. Mezi hlavní hospodářská odvětví se po staletí řadí stavba lodí, obchod, řemeslo a nyní i cestovní ruch. Obchodovalo se zde také se solí. Nejdůležitějším centrem na výrobu soli bylo městečko Ston. V 16. století měl Dubrovník nejsilnější loďstvo, třetí největší na světě. Dubrovnické lodě přepravovaly zboží zahraničních obchodníků do oblastí Středozemního moře, ale také do Anglie. Existují důkazy, že dubrovnické lodě dopluly i do Severní Ameriky. Dnes je město hospodářským centrem Dubrovačko–neretvanské župy.

Zajímavosti o Dubrovníku

  • Dubrovničtí a angličtí letopisci popisují, že anglický král Richard Lví Srdce přijel do Dubrovníku na podzim v roce 1192, když se vracel z křižácké výpravy. Našel úkryt před bouří na ostrově Lokrum.
  • Dubrovnická republika vytvořila v roce 1296 jednu z prvních středověkých soustav kanalizace, která se využívá dodnes
  • Lékárna ve františkánském klášteře, která je v provozu od roku 1317, patří mezi tři nejstarší v Evropě.
  • První karanténa na světě byla v Dubrovníku v roce 1377. Karanténa je místo, kde jsou osoby odděleny od ostatních. Tyto osoby, které přicházely z krajů, kde jsou nakažlivé choroby, byly v karanténě do doby, dokud se neprokázalo, že jsou zdravé.
  • Sirotčinec, který byl založen v areálu kláštera sv. Kláry v roce 1432, byl prvním z takových institucí na světě.
  • Arboretum Trsteno v blízkosti Dubrovníku, které bylo založeno v 15. století, patří mezi nejstarší arboreta na světě. Nejstarší dva paltany mají 400 let.
  • Dubrovnická republika byla prvním státem, který uznal Spojené státy americké. Bylo to v roce 1783.
  • Irský dramatik George Bernard Shaw prohlásil: „Ten, kdo hledá ráj na zemi, musí navštívit Dubrovník.“
  • Dubrovnická řeka Ombla, jejíž tok je dlouhý 30 m, patří mezi nejkratší řeky na světě.
  • Papež Jan Pavel II. navštívil v roce 2003 Dubrovník. Papamobilem projel po Stradunu a sloužil mši před 60 000 věřících. Při této příležitosti blahoslovil sestru Marii Petkovićovou - zakladatelku františkánské kongregace milosrdných dcer.

Procházka vyleštěným kamenným Stradunem, hlavní ulicí Dubrovníiku, vám nejlépe prozradí bohaté dějiny tohoto chorvatského města. Šálek kávy v místní kavárničce a procházka po starých hradbách se podobají návštěvě v autentické galerii různých architektonických slohů a údobí. Pohled z hradeb s nádhernými věžemi a pevnostmi směřuje na Elafitské ostrovy - Šipan, LopudKoločep.

Při návštěvě Chorvatska rozhodně navštivte toto překrásné město. Historie na vás dýchne ze všech koutů.

Mohlo by vás zajímat

Přemýšlíte, co darovat k Vánocům vašim nejbližším?

Darujte jim letní dovolenou v Chorvatsku v podobě vánočního dárkového poukazu. Připravíme vám poukaz na vybraný pobyt anebo si můžete zakoupit poukaz na určitou částku dle vašeho přání. Poukazy na částku můžete uplatnit na jakýkoli pobyt do 15. 9. 2024.