ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

V současné době nemáme v Novigradu na Zadarské riviéře žádnou nabídku ubytování. Prosíme, vyberte si jiné letovisko.

Novigrad je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi, ale i pro páry, které touží po romantice, které jim tohle zasněné historické městečko nabízí. Prozkoumejte místní upravené nebo přírodní pláže. Ochutnejte tradiční speciality, především víno a olivový olej. Projděte se na vyhlídku nad městem nebo ke zřícenině Fortica ze 13. století, která dodnes už z dálky hrdě vítá všechny návštěvníky města. Moře je tu čisté a díky tomu, že se do něj vlévá řeka Zrmanja, taky bohaté na ryby a mušle. A pokud vám zbyde čas, můžete navštívit i slavný Zadar, který se nachází jen necelých 40 km od Novigradu.

Vybavení

Obchody, bary, kavárny, vinárna, palačinkárna, bankomat, cestovní kancelář nabízející vyhlídkové plavby na lodi, dětské hřiště, vyhlídka.

Pláže

Na dovolené v Novigradu se budete koupat v Novigradském moři. Jedná se o velký záliv, kde se mísí slaná voda Jaderského moře se sladkou, kterou do něj z hor přivádí řeka Zrmanja. Díky tomu se vyznačuje nejenom množstvím nejrůznějších ryb a vodních živočichů, ale taky průzračně čistou vodou.

Pláže Novigradu jsou menší, klidnější, někdy na nich najdete i větší skály nebo vybetonované plochy na opalování. Hlavní pláž je písčitooblázková. Dají se zde najít i skryté zátoky, kde je možné koupání se psem. Pláže jsou většinou lemované borovicemi, které poskytují příjemný stín a dotváří tu správnou atmosféru pohodové dovolené u moře.

Gastronomie

Tak jako každé správné dalmatské rybářské městečko, i Novigrad má své místní speciality, na které jsou jeho obyvatelé právem hrdí. Již po generace si tady předávají recepty na to nejchutnější maso pod pekou (jehněčí, telecí, chobotnice).

Z darů moře doporučujeme zejména vyhledávanou specialitu - dagnje na buzaru, tedy mušle dušené na olivovém oleji s česnekem, vínem a rajčaty. Každoročně se tady koná i festival Fešta od daganja, kde se připravují pokrmy z mušlí čerstvě ulovených na moři.

Rovněž si nenechte ujít příležitost ochutnat víno a olivový olej rodiny Vlatković. Získali za ně již několik ocenění a jejich olej se vyrovná i těm nejkvalitnějším italským. V jejich stylové dalmatské vinárně z roku 1915 doporučujeme zkusit místní speciály Fortica (směs odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Syrah) a Castrum Novum (směs odrůd Merlot a Syrah).

Výlety

Přímo v Novigradu si můžete vyjít na procházku městem a po pobřeží a taky na vyhlídku nad městem. Pro milovníky historie bude určitě lákavý výlet ke zřícenině Fortica (zvané i Castrum Novum). V jejím okolí můžete pořídit množství krásných fotek přírody, samotné památky nebo fascinujícího západu slunce.

Z národních parků můžete navštívit Národní park Paklenica nebo vzdálenější KornatiSeverní Velebit. V jižní části pohoří Velebit se nachází největší jeskynní komplex v Chorvatsku - jeskyně Cerovac. Za rybolovem si můžete zajet k Vranskému jezeru, kde se nachází i ornitologická rezervace.

Možnosti výletů naleznete v sekci Výlety Novigrad.

Sport

Plavání, potápění, vodní sporty, pádlování na prkně (paddleboarding), rafting na řece Zrmanja. V národních parcích cyklistika, turistika, horolezectví. Adrenalinoví nadšenci si mohou zkusit bungee jumping z mostu Maslenica.

Historie

Historie Novigradu se začala psát již v době bronzové. V roce 1220 bylo zrenovováno římské opevnění, které dostalo název Castrum Novum. A od něj byl odvozen i samotní název města. Dnes můžeme pozorovat pozůstatky těchto středověkých hradeb a navštívit zříceninu pevnosti Fortica nad městem. Zde byla v letech 1386-1387 vězněna královna Elizabeth Kotromanić, manželka uherského krále Ludvíka I. Velikého z Anjou. Říká se, že zde královna vyšila zlaté roucho, které je dnes vystaveno v kostele narození Panny Marie (Crkva rođenja Blažene Djevice Marije).

V 15. století byl Novigrad pod správou Benátské republiky. Později byly pouze města Zadar a Novigrad mimo turecké nadvlády a jejich obyvatelé tak mohli i v tak krušných časech vést relativně normální život.

Z kostelů stojí kromě výše zmíněného kostela narození Panny Marie za prohlídku i kostelík sv. Mikuláše (Crkva sv. Nikole) s půlkruhovým nádvořím a malým majákem, jelikož stojí při vjezdu do přístaviště.