Město Hvar je se svými 3 700 obyvateli největší destinací na ostrově Hvar. Leží v otevřené zátoce na jihozápadě ostrova s výhledem na řetězec Paklených ostrovů (Pakleni otoci). Město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky. Město Hvar je vlastně jednou z vůbec nejluxusnějších a nejdražších destinací na chorvatském Jadranu.
Pod názvem Pakleni otoci (Paklené ostrovy) najdeme skupinu ostrůvků a útesů na jihozápadě ostrova Hvar. Souostroví Pakleni otoci částečně chrání město Hvar před nepřízní větrů vanoucích z otevřeného moře. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme vám tyto poklidné souostroví navštívit.
V červnu 2008 bylo korunováno úsilí odborníků na chorvatském ostrově Hvar sedmým zápisem na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Jedná se o oblast Starigradsko polje v blízkosti současného města Stari Grad, jehož historie sahá do roku 385 př. n. l.
Stari Grad je druhým největším letoviskem na slunečném Hvaru s cca 1 100 obyvateli. Rozkládá se ve Starigradském zálivu a je historicky nejvýznamnější město ostrova.
Původní vesnická architektura na ostrově Hvar je neopakovatelná. Jedná se o kamenné domy, povětšinou jednopatrové domy, kde i střechy jsou z umně poskládaných kamenných desek. V přízemí je velká místnost bez oken a komínu s ohništěm uprostřed. U každého domu byla hospodářská stavení a nádrž na vodu, kam se sbírala dešťová voda. Dvůr a hospodářské budovy jsou ohrazeny kamennou zídkou.
Vesnice Pitve
Při cestě z Milny do Stari Gradu budete hned za tunelem projíždět vesnicí Pitve. Ta je zajímavá především svou architekturou. Staré kamenné domy byly opraveny v původním stylu. Pohled na vesničku je krásný především při západu slunce.
Krasová jeskyně Grapčeva špilja
Najdete ji na jižní straně ostrova Hvar, přibližně 1 km jihozápadně od osady Humac, v nadmořské výšce 239 m. Je 21 m dlouhá a 32 m široká. Její prostory zdobí stalagnity a stalaktity. Jeskyně byla objevena teprve v 19. století a představuje nejvýznamnější prehistorické naleziště z doby neolitu (5000-4000 let př. n. l). Jeskyně je přístupná v pondělky, středy a soboty. Sraz návštěvníků je v těchto dnech vždy v 9.00 hodin před tavernou Humac ve stejnojmenné osadě (tel. +385 99 577 1770).