ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Ve Svete Nedjelji je jen pár restaurací a obchůdek s potravinami. Původní osada Sveta Nedjelja se rozprostírá pod nejvyšším vrcholem ostrova Hvar, pod horou Sv. Nikola (628 m n. m.). S rozvíjejícím se cestovním ruchem se obec rozšířila až na pobřeží. Vysoké strmé útesy nad mořem a mohutné horské hřebeny lákají do Svete Nedjelji milovníky divoké přírody i sportovního lezení.

Restaurace, obchod.

Krásná písčitooblázková pláž s pozvolným vstupem do moře se nachází na konci Sv. Nedjelje. Je obklopena skalami a strmými útesy. Vzhledem k orientaci na jih je toto místo celý den ve slunci a šnorchlování podél těchto prosluněných útesů nabízí jedno z nejkrásnějších šnorchlování v Chorvatsku! Voda je zde neuvěřitelně průzračná, ideální k pozorování ryb a dalších živočichů.

Zajímavostí je kamenný ostrůvek za přístavem, který poznáte podle romantického zákoutí s posezením pod borovicí. Místo je ideální pro skoky do vody. Byl zde zbudován žebřík do vody a betonové opalovací molo.

Ke koupání lze využít i skalnaté pláže podél pobřeží letoviska.

Stravování

Náš tip na restauraci

Během pobytu ve vesničce Sveta Nedjelja nevynechejte návštěvu restaurace Bilo Idro v přístavu.

  • Specialitou restaurace jsou pokrmy z čerstvých ryb a plodů moře.
  • Zvláštností je mořský bazének se živými humry a langustami, které vám kuchaři dle vašeho výběru připraví klasickým dalmatským způsobem.
  • Součástí restaurace je i jedinečný podmořský vinný sklep s výbornými archivními víny. Po předchozí domluvě je možné ve vinném sklepě uspořádat degustaci vína s pozorováním mořského dna.

Výlety

Z letoviska Sveta Nedjelja můžete podniknout výlet do některého z historických měst Hvar, Stari Grad či Jelsa. Doporučujeme návštěvu souostroví Pakleni otoci, vnitrozemské osady Humac a Pitve s původní kamennou architekturou apod.

Možnosti výletů na ostrově Hvar naleznete v sekci Výlety Sveta Nedjelja.

Sport

Plavání, potápění, šnorchlování, turistika, cyklistika, horolezectví.

Sveta Nedjelja je destinací navštěvovanou nejen v letních měsících. Díky vysokým strmým útesům nad mořem a mohutným horským hřebenům je Sveta Nedjelja oblíbeným cílem alpinistů z celého světa i mimo hlavní turistickou sezónu. Nachází se zde mnoho lezeckých stěn a tras.

Doprava do letoviska Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja je nejzápadnější obcí v jižní části ostrova Hvar, do níž vede asfaltová silnice. Ačkoli je Sveta Nedjelja od města Hvar vzdušnou čarou vzdálena pouhých 12 km, skutečná vzdálenost po asfaltové silnici přes tunel Pitve měří skoro 40 km. Kvůli horskému hřebenu nebyla dosud podél jižního pobřeží ze Svete Nedjelje do Hvaru vybudována zpevněná silnice.

Do města Hvar se dostanete autem oklikou na sever ostrova přes tunel Pitve směrem na města Jelsa (15 km) a Stari Grad. Od trajektového přístavu v letovisku Stari Grad je Sveta Nedjelja vzdálena přibližně 24 km.

Odvážní řidiči si mohou cestu do města Hvar zkrátit prašnou cestou přes zátoku Dubovica (celkem cca 15 km). Tato nezpevněná cesta byla vybudována pouze za účely protipožární ochrany. Přesto ji však pro zkrácení cesty do Hvaru hojně využívají místní i turisté.

Vinařství

Strmé skály, na něž po celý den dopadají sluneční paprsky, jsou výborným místem nejen pro slunění přijíždějících turistů. Oblast Svete Nedjelje je proslulou vinařskou oblastí. Na strmých svazích zalitých slunečním svitem se pěstují nejlepší odrůdy červeného vína z celého Hvaru. Nejznámější červená vína Zlatan plavac a Zlatan otok odrůdy plavac mali z vinic v okolí Svete Nedjelje získávají mnohá ocenění na vinařských soutěžích.

Historie Svete Nedjelje

Nad obcí Sveta Nedjelja se nachází pravěká jeskyně, která byla v období neolitu využívána jako přístřeší.

V 16. století zde byl postaven augustiniánský klášter a malý kostel. Augustiniáni své sídlo opustili koncem 18. století. Kostel ale fungoval až do poloviny 19. století, kdy byl v obci postaven nový kostel. Zatímco z augustiniánského kláštera se dochovaly jen ruiny, malý kostelík se zachoval celý.

Nový kostel je zasvěcen ochránci sv. Spiridonu, jehož svátek Chorvaté slaví 14. prosince.