ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VÝLET

Město Hvar

Město Hvar je se svými 3 700 obyvateli největší destinací na ostrově Hvar. Leží v otevřené zátoce na jihozápadě ostrova s výhledem na řetězec Paklených ostrovů (Pakleni otoci). Město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky. Město Hvar je vlastně jednou z vůbec nejluxusnějších a nejdražších destinací na chorvatském Jadranu.

Přehrát video

VÝLET

Stari Grad, ostrov Hvar

Stari Grad je druhým největším letoviskem na slunečném Hvaru s cca 1 100 obyvateli. Rozkládá se ve Starigradském zálivu a je historicky nejvýznamnější město ostrova.

VÝLET

Starigradsko polje, ostrov Hvar - památka UNESCO

V červnu 2008 bylo korunováno úsilí odborníků na chorvatském ostrově Hvar sedmým zápisem na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Jedná se o oblast Starigradsko polje v blízkosti současného města Stari Grad, jehož historie sahá do roku 385 př. n. l.

VÝLET

Kamenné domy na Hvaru

Původní vesnická architektura na ostrově Hvar je neopakovatelná. Jedná se o kamenné domy, povětšinou jednopatrové domy, kde i střechy jsou z umně poskládaných kamenných desek. V přízemí je velká místnost bez oken a komínu s ohništěm uprostřed. U každého domu byla hospodářská stavení a nádrž na vodu, kam se sbírala dešťová voda. Dvůr a hospodářské budovy jsou ohrazeny kamennou zídkou.

VÝLET

Koně na Hvaru

Navštívíte-li Hvar, vydejte se do hornatého vnitrozemí ostrova směrem k opuštěné osadě Humac. Na makadamové cestě vás může překvapit stádo polodivokých koní. Koní na Hvaru se nemusíte bát, jsou však velmi zvědaví a přijdou si vás prohlédnout velmi zblízka. Hlavu vám mohou strčit otevřeným oknem až do auta.

VÝLET

Vesnice Pitve, ostrov Hvar

Při cestě ze Stari Gradu na jih ostrova Hvar budete hned za tunelem projíždět vesnicí Pitve. Ta je zajímavá především svou architekturou. Staré kamenné domy byly opraveny v původním stylu. Pohled na vesničku je krásný především při západu slunce.

VÝLET

Jelsa, ostrov Hvar

Jelsa je menší městečko v jedné ze zátok na severní straně ostrova Hvar s cca 1800 obyvateli. Jedná se o poměrně klidné, dnes velmi oblíbené a rozrůstající se letovisko v nejúrodnější části ostrova (olivy, vinná réva). Jelsa je pohodlně dostupná po místních silnicích. Autem se dostanete ze Splitu do Starého Gradu. Pro lidi je přímé lodní spojení Split - Jelsa.

VÝLET

Souostroví Pakleni otoci

Pod názvem Pakleni otoci (Paklené ostrovy) najdeme skupinu ostrůvků a útesů na jihozápadě ostrova Hvar. Souostroví Pakleni otoci částečně chrání město Hvar před nepřízní větrů vanoucích z otevřeného moře. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme vám tyto poklidné souostroví navštívit.

VÝLET

Vrboska, ostrov Hvar

Vrboska je původně rybářská vesnice ležící v úzké, hluboké zátoce na severním pobřeží ostrova Hvar. Je dobře dostupná po silnici ze Stari Gradu. Na rozdíl od Hvaru a Stari Gradu se jedná o letovisko klidnějšího rázu, s množstvím příjemných stinných pláží. Letovisko je vhodné pro turisty, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou.

Krasová jeskyně Grapčeva špilja

Najdete ji na jižní straně ostrova Hvar, přibližně 1 km jihozápadně od osady Humac, v nadmořské výšce 239 m. Je 21 m dlouhá a 32 m široká. Její prostory zdobí stalagnity a stalaktity. Jeskyně byla objevena teprve v 19. století a představuje nejvýznamnější prehistorické naleziště z doby neolitu (5000-4000 let př. n. l.). Jeskyně je přístupná v pondělky, středy a soboty. Sraz návštěvníků je v těchto dnech vždy v 9.00 hodin před tavernou Humac ve stejnojmenné osadě (tel. +385 99 577 1770).