× Umíte chorvatsky? Máme pro vás práci → více informací

Vyhledat na webu

Tip: Jednoduchý výraz najdu snadno, třeba Hvar nebo počasí

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.      

Tipy na výlety v letovisku Jelsa

Oblast: Ostrov Hvar

HvarMěsto Hvar

Největší sídlo na ostrově Hvar je z letoviska Jelsa vzdáleno 26 km. Samotná cesta do Hvaru podél pobřeží nabízí krásné výhledy na vysoké skalní útesy prudce padající do moře. Ve městě Hvar najdete řadu historických staveb, biskupské muzeum i galerii moderního umění. Nad městem se v nadmořské výšce 90 m tyčí mohutná pevnost Španjol. Jedná se o pevnost, která vznikla v 16. století přestavbou původního hradu ze 13. století. Pevnost je dnes přístupná veřejnosti a jsou z ní nádherné výhledy na město Hvar i souostroví Pakleni otoci. Během léta se ve Hvaru koná řada kulturních akcí.

Pakleni otociVýlet lodí na souostroví Pakleni otoci

Z města Hvar (26 km od letoviska Jelsa) můžete podniknout celodenní výlet lodí na souostroví Pakleni otoci spojený s koupáním. Na Paklenich ostrovech najdete nádherné pláže.

 

 

 

Starigradsko polje, HvarStarigradsko polje

Jedná se o oblast východně od města Stari Grad (10 km od letoviska Jelsa), které bylo ve 4. století př. n. l. druhou největší řeckou kolonií na Jadranu. Unikátní je tehdejší správa obecních pozemků a její zachování do dnešní doby. Úrodná půda byla rozparcelována a pozemky byly přiděleny kolonistům, kteří na nich hospodařili. Jednotlivé díly byly odděleny systémem kamenných zídek. Mezi nimi dnes můžete vidět vinohrady, olivovníky, políčka se zeleninou a staré samonosné kamenné domky kulatého tvaru, tzv. „trimy“. Starigradsko polje je od roku 2008 zapsáno na seznamu UNESCO.

Stari GradMěsto Stari Grad

Stari Grad (10 km od letoviska Jelsa), je historicky nejvýznamnější město ostrova Hvar. Najdete zde památky pocházející z období vlády Římanů i zajímavé církevní stavby z období raného křesťanství. Kouzelné jsou však ve Stari Gradu především starodávné kamenné domy s dřevěnými okenicemi a romantické uličky.

 

 

Vrboska, HvarVrboska

Vrboska je pěkné městečko s památkami z 16. století. Renesanční podoba Vrboske s můstky přes zátoku může někomu připomínat Benátky. Vrboska je od Jelsy vzdálená 4 km (kolem pobřeží).

 

 

Vesnice Pitve

Při cestě ze Stari Gradu na jih ostrova Hvar budete hned za tunelem projíždět vesnicí Pitve. Ta je zajímavá především svou architekturou. Staré kamenné domy byly opraveny v původním stylu. Pohled na vesničku je krásný především při západu slunce.

Kamenné domy na HvaruKamenné domy na Hvaru

Na ostrově Hvar se dochovala řada původních kamenných domů. Typické jsou pro ně kamenné střechy. Tato architektura je nejzachovalejší ve vnitrozemské osadě Humac.

 

 

 

Koně na HvaruKoně na Hvaru

Ve vnitrozemí Hvaru, na cestě směrem k osadě Humac, se můžete setkat se stády polodivokých koní, podobně jako např. na Biokovu.

 

 

 

Krasová jeskyně Grapčeva špilja

Najdete ji na jižní straně ostrova Hvar, přibližně 1 km jihozápadně od osady Humac, v nadmořské výšce 239 m. Je 21 m dlouhá a 32 m široká. Její prostory zdobí stalagnity a stalaktity. Jeskyně byla objevena teprve v 19. století a představuje nejvýznamnější prehistorické naleziště z doby neolitu (5000-4000 let př. n. l.). Jeskyně je přístupná v pondělky, středy a soboty. Sraz návštěvníků je v těchto dnech vždy v 9.00 hodin před tavernou Humac ve stejnojmenné osadě (tel. +385 99 577 1770).