ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VIDEOMakarská riviéra

I na Makarské riviéře můžete mít na pláži dost prostoru pro sebe! Podívejte se! Ubytování najdete zde:

Více informací... Přehrát

Pokud zde budete poprvé, raději si zastavte na odpočívadle a… „kochejte se“. Po levé straně na vás budou shlížet majestátní vrcholy Biokova a napravo pak kouzelné barvy Jadranu se svými ostrovy.

Na Makarské riviéře najdete živá centra, ale i útulné a klidné vesničky. Patří sem Brela, Baška Voda, Krvavica, Promajna, Makarska, Tučepi, Podgora, Čaklje, Drašnice, Igrane, Živogošće-PoratŽivogošće-Mala Duba, Živogošće-BlatoDrvenik, Zaostrog, Podaca, Gradac.

Brela, Makarská riviéra

Brela Jakiruša
Pohádkové pláže Brela Jakiruša

Brela je prvním letoviskem v „náhrdelníku“ Makarské riviéry. Tato destinace je jednou z nejvyhledávanějších v této oblasti. Ubytovací kapacity zde naleznete ve všech kategoriích od hotelů s čtyřmi hvězdičkami po vkusně zařízené apartmány v soukromí. Brela leží na svahu pod příkrým Biokovem v borovém háji spadajícím k nádherným oblázkovým plážím. Malou nevýhodou může být, že všude je to do kopce a do schodů. Pokud si tedy nevyberete ubytování přímo „v první linii“, musíte počítat při návratu z pláže s trochou schodů. Ovšem překrásné čisté pláže Vám tuto skutečnost jistě vynahradí. Pláže Punta Rata, Stomarica a Berulia získaly tzv. Modrou vlajku kvality. Mimo hlavních pláží zde naleznete i útulné zátoky a skaliska vhodná ke koupání.

Brela jako letovisko si zakládá na své určité jedinečnosti a výstavba dalších hotelů se nepovoluje. Jedná se o klidné letovisko se specifickou atmosférou. Samozřejmě zde naleznete perfektní zázemí pro vaši dovolenou týkající se sportu, aktivit pro děti, noční zábavy. V sezóně jsou pořádány akce tzv. Brelské kulturní léto (především koncerty lidové hudby, výstavy aj.). Brela je také výborným výchozím bodem pro návštěvu dalších míst v okolí, ať už vyrazíte soukromě, nebo s organizovaným výletem. Využít můžete i cyklistických stezek, po kterých se dostanete pohodlně až do Makarské (cca 15 km). Blízko je i perla Dalmácie - Split, Omiš, kouzelný přírodní park Biokovo. A jestli nechcete opustit moře, pak hurá lodí na ostrovy. Výletní lodí se dostanete na HvarBrač. Můžete pozorovat podmořský život na lodi s proskleným dnem, případně se proletět na padáku nad mořskou hladinou.

Tato obec vznikla původně jako osada rybářů na pobřeží z výše položených obcí (Gornja i Dolnja Brela), kteří se nechtěli každý den vracet z moře domů. Můžeme zde vidět farní kostel P. Marie Karmelské (Gospa od Karmela) z 19. století, postavený na místě staršího barokního. U hřbitova byla objevena středověká nekropole s několika zvláštními náhrobky - stećky. Nad obcí jsou zbytky tzv. Hercegovy tvrze.

Tučepi, Makarská riviéra

Tučepi Chorvatsko
Tučepi patří k luxusnějším destinacím Jadranu

Tučepi jsou velmi oblíbenou destinací na Makarské riviéře. Od Makarské ji dělí pouze 3 km po magistrále. Jako po  celé oblasti, i zde naleznete dlouhé čisté pláže s pozvolným přístupem do moře. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Pláže jsou oblázkové, poměrně úzké, což znamená… v sezóně hodně přeplněné. I zde naleznete příjemný stín borovic sahajících až na samotné pláže. Ubytování v Tučepech je velmi pestré a vždy kvalitní. Především je zde několik velkých moderních hotelů (Neptun, Alga…) s výborným vybavením včetně bazénů, pak menší rodinné penziony a především ubytování v soukromých apartmánech.

Po celém pobřeží vede kolem moře příjemná promenáda v délce cca 1,5 km. Noční život se soustřeďuje v  blízkosti hotelových komplexů, v ostatních částech pak naleznete i klidné kavárničky s místní hudbou, vínem a specialitami. Tučepi jsou považovány za kvalitní, rušné letovisko.

Důkazy o osídlení jsou z antického období. Na hřbitově byly nalezeny skromné pozůstatky starokřesťanského kostela z 5. - 6. století a několik středověkých náhrobků - stećků. Navštívit můžete kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) v goticko-renesančním stylu(14. stol.). Barokní letohrádky patricijských rodin Ivaniševićů a Lučić-Pavlovićů.  I hotel Kaštelet je přestavěn z původního letohrádku opata Grubišiće. V osadě Pašalići se nachází renesanční kostelík sv. Michala a sv. Kateřiny (Sveti Mihovil, Sveta Kata). Z původní obce Gornji Tučepi ve svahu Biokova ve výši 300 m se dochovaly jen rozvaliny původní architektury.

I z Tučep můžete podniknout výlety do okolí (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohoří Biokovo, výlety na ostrovy Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Pořádány jsou i výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Međugorje, vodopády na řece Kravica a další). Bohatá je i nabídka různých vodních sportů a atrakcí.

Podgora, Makarská riviéra

Podgora
Podgora v srdci Makarské riviéry

Podgora je další oblíbenou destinací v oblasti Makarská riviéra. Původní obec se rozkládá na svahu Biokova. Po zemětřesení v roce 1962, kdy byla velmi poškozena, se obyvatelé přesunuli na pobřeží a začali budovat obec novou. Ta se stala v průběhu několika desetiletí rušným turistickým centrem. Původní obec postupně zůstala prázdná, ale v dnešní době se i sem vrací život. Kupují a rekonstruují se staré domy, existuje i spolek zaměřený na obnovu života a tradic. Mnohdy romantické kulisy polorozbořené vesničky jsou využívány jako výborná kulisa ke koncertům, divadelním představením, hudebním festivalům apod.

Nová, moderní část se nachází pod magistrálou. Tak jako v Tučepech i zde naleznete několik velkých hotelů s výborným vybavením a službami (Aurora, Minerva, Podgorka…), rodinné penziony a ubytování v soukromí. Jde opravdu o velmi rušné letovisko vhodné pro lidi, kteří chtějí prožít aktivní dovolenou. Pláže jsou tu oblázkové, s pozvolným vstupem do vody a stínem borovic. Musíte počítat s tím, že v sezóně jsou opravdu přeplněné.

V Horní Podgoře (osada Marinovići a Roščići) jsou zachovány dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. stol. Naleznete zde i zbytky barokního letohrádku patricijské rodiny Mrkušićů, z nejž se zachovala pouze osmiboká kaple. Při zemětřesení  poničený barokní kostel sv. Tekly byl  obnoven. Nad magistrálou je památník (z r. 1962) k založení jugoslávského válečného námořnictva (od R. Radoviće) - "Rackova křídla" (Galebova krila), obrovské symbolické křídlo racka. Na jihovýchodním okraji obce, v části zvané Čaklje, stojí přímo na pobřeží moderní kostel z r. 1962.

Podgora jako další destinace nabízí výborné podmínky pro aktivní dovolenou s ohledem na sportovní vyžití, vodní atrakce i noční život. Jako všude i zde je pořádán v rámci kulturního léta bohatý kulturní program. I z Podgory můžete podniknout výlety do okolí (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohoří Biokovo, výlety na ostrovy Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Pořádány jsou i výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Međugorje, vodopády na řece Kravica a další). Bohatá je i nabídka různých vodních sportů a atrakcí.

Makarska, Makarská riviéra

Město Makarska je pulsujícím srdcem stejnojmenné riviéry. Leží v zátoce ohraničené na jihu mysem Osejava a severozápadě mysem Sveti Petar (se stejnojmenným majákem). Jako v dalších destinacích Makarské riviéry předností je příjemné klima a borové lesy sahající až na překrásné, oblázkové pláže. Makarská je po všech stránkách rušné město. Spojení je zde výborné do celé země, trajektové spojení na největší ostrov (Brač). Mimo zaměření na turistický průmysl se zde najdou i menší továrničky poskytující lidem práci mimo turistický ruch. V Makarske najdete jako všude na pobřeží pestrou nabídku ubytovacích kapacit od špičkových hotelů po privátní ubytování. Specifická je i svým lázeňským zaměřením, kdy jsou některé hotely zaměřené na balneoterapii, fitness, wellness.

Makarska - Malakologické muzeum
Makarska - Malakologické muzeum v klášteře

V jižní části centra města Makarska najdete Malakologické muzeum (muzeum mušlí). Je umístěno ve Františkánském klášteře a jedná se o jednu z největších sbírek na světě.

Pláže v Makarske jsou nádherné. Jsou oblázkové, nepříliš široké, v sezóně pořádně plné, s mírným vstupem do moře. Vhodné tedy i pro malé děti a neplavce. Hlavní pláž Donja Luka byla oceněna Modrou vlajkou. Na obě strany navazují malebné zátoky, které poskytují soukromí na koupání a slunění. Za majákem Sveti Petar je nudistická pláž (vybetonovaná plata na útesech), další je pak cca 30 m chůze borovým lesem kolem hotelu Osejava v příjemné zátoce Nugal.

V Makarske nalezne svůj styl zábavy opravdu každý. Přes výborné podmínky pro veškeré sporty, vodní atrakce, podmořský rybolov, potápění, jachting, půjčit si tu můžete od kola po motorový člun. Pořádá se zde několik významných sportovních setkání: Veslařská regata, Regata chorvatských námořníků, Mistrovství ve sportovním rybolovu a některé další. Makarska je velice živé letovisko i co se týká zábavy. V rámci programu Makarské léto jsou v Makarske pořádány pestré kulturní akce. Ve městě najdete několik galerií a rozsáhlé malakologické muzeum.

Makarska, Makarská riviéra Makarska, Makarská riviéra

Jako všechny destinace na riviéře i z Makarske můžete podniknout mnoho výletů, ať už do vnitrozemí (Imotská jezeraSplitBiokovoDubrovník), do Bosny a Hercegoviny (poutní místo Međugorje, Mostar, vodopády Kravica a další), nebo na ostrovy (Brač, Hvar, Korčula). Ze všech destinací také můžete vyzkoušet rafting na řece Cetině.

Živogošče, Makarská riviéra

Živogošće - Mala Duba, Chorvatsko
Živogošće - Mala Duba

Živogošće je roztroušená osada s několika vesničkami (Porat, Mala Duba, Blato) podél 4 km dlouhého pobřeží na Makarské riviéře. Nejstarší částí osady a jeho hlavním turistickým střediskem je Živogošće. První zmínky o osadě pocházejí z r. 1334. Mezi pamětihodnosti patří skupina malebných kamenných domů a klášter z 18. stol., ve kterém najdeme knihovnu a archiv. Pod klášterem z roku 1616 vyvěrá pramen pitné vody.

Nedaleko od kláštera je do skály vytesán antický nápis podávající zprávu o prameni, který zde tryská, a o nymfě, jíž je pramen zasvěcen. Známý Liciniánův epigram - nejhežčí vzorek klasické literatury - z 474. roku před Kristem, sestavovaný z 16 latinských heksametrů je vytesaný do kamene a nachází se u pramene Pokrivenice na pobřeží. Římský kvestor Licinián oslavuje tento pramen «sladké vody», která i dnes teče na tomto místě.

Ve vesničce Mala Duba najdeme několik starých rybářských domů a přístaviště s přístavním molem s hloubkou moře 3 m. Okolí zpříjemňují olivové háje a borové lesy, které vyrostly nad plážemi s drobným štěrkem. 6 km pláží, čisté moře a vrchol Sutvid (1155 m) jsou krásy přírody, které  poskytují turistům zvláštní zážitek z pobytu.

Ubytování je možné především v soukromých apartmánech, v hotelu Nimfa, nebo v příjemném kempu Mala Duba. Pláže jsou zde oblázkové, případně je pobřeží kamenité. Toto letovisko je vhodné pro velmi klidnou dovolenou.

Drvenik, Makarská riviéra

Drvenik Chorvatsko
Pohodové letovisko Drvenik

Drvenik je další malá vesnička poskytující možnost klidné dovolené. Ubytování je možné pouze v soukromí, pláže jsou oblázkové s dobrým přístupem do vody. Doporučit mohu krásné zátoky Donja i Gornja Vala ve stínu borovicových lesů. Drvenik je také přístavem pro trajekty. Pravidelně vyplouvá trajekt na ostrov Hvar (Sućuraj).

  

Zaostrog, Makarská riviéra

Zaostrog, Chorvatsko
Zaostrog s dominantou hory Ostrog

Zaostrog je malá obec pod pohořím Rilić (pokračování Biokova), jako téměř všechny osady má původní starou část na svazích Riliće a mladší, novou těsně na pobřeží. Zaostrog nabízí klidnou rodinnou dovolenou s možností výletů do okolních destinací a zajímavých míst na pobřeží. Pláže jsou oblázkové, vhodné pro děti. Zajímavostí je gotický hřbitovní kostel sv. Barbory (Sveta Barbara), barokně přestavěný. Františkánský klášter na pobřeží ze 16. - 17. stol., s jednou z nejkrásnějších křížových chodeb a rajským dvorem v Dalmácii. V klášterní zahradě jsou k vidění zbytky římské mozaiky. V klášterním kostele je pochován chorvatský básník - zdejší mnich A. Kačić-Miošić (18. stol.), který zde jako mnich žil a zemřel. V kostele je též jeho busta. V klášteře je sbírka starožitností, knihovna a archiv, též hodnotná etnografická sbírka a sbírka uměleckých předmětů.

Podaca, Makarská riviéra

Podaca
Klidné letovisko Podaca

Podaca je malá vesnička poskytující ubytování v soukromých domech a jednoduchou dovolenou na překrásném pobřeží pod pohořím Rilić. Zajímavá je stará Podaca na úpatí kopce Viter (770).Také ona byla po zemětřesení v roce 1962 opuštěna, ale i sem se dnes pomalu vrací život a postupně je obnovována stará architektura. Stará část, tzv. Gornja Podaca, patří k nejtypičtějším vesnicím podbiokovské oblasti. Zajímavá jsou především její kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí.

Hřbitovní předrománský kostel sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan Krstitelj od Groblja) uprostřed staré vesnice pochází z 12. - 13. století. V jeho sousedství byl na hřbitově postaven v 18. století v barokním slohu farní kostel sv. Štěpána Prvomučedníka (Sveti Stjepan) vybudovaný na základech starší církevní stavby. V jižní části staré obce se tyčí na skále zřícenina válcové obranné věže, zvané místně Kula, postavené v 17. stol. na obranu před Turky. Zachovala se i skromná část hradebních zdí. Na zdejším hřbitově je k vidění i pěkný středověký náhrobní kámen - stećak s ornamentální výzdobou. Stará Podaca ožívá především v době pořádání místních národopisných slavností.

Podaca je i vhodným místem k pěší turistice. Ovšem dbejte vždy na to, ať máte dobré obutí (vyskytují se tu zmije růžkaté), dostatek vody a nepodceňujte terén. Používejte značené cesty (všude je spoustu puklin, jam a závrtů) a o své cestě někoho informujete předem. Koupání je podobné jako na celé Makarské riviéře, tedy oblázkové pláže s mírným vstupem do vody.

Gradac, Makarská riviéra

Gradac - Makarská riviéra
Gradac a mohutné pohoří Rilić

Gradac je nejjižněji položené letovisko Makarské riviéry. Ubytování je možné v několika hotelech (Laguna, Labineca, Marco Polo…), apartmánových vilách nebo v soukromých domech. Pláže jsou zde oblázkové s mírným vstupem do moře. Městská pláž Gornja vala jižně od přístavu je opravdu příjemná. Je možné využít sportovišť místních hotelů, na pláži je tobogán a další možnosti vodních sportů a atrakcí.

Gradac je také výborným výchozím místem na výlety. I z Gradacu můžete podniknout výlety do blízkého či vzdálenějšího okolí (Split, Makarská, Omiš, Dubrovník, pohoří Biokovo, Rilić), výlety na ostrovy (Hvar, Brač, Korčulu i Mljet). Pořádány jsou i výlety do Bosny a Hercegoviny (Mostar, Međugorje, vodopády na řece Kravica a další). Za návštěvu stojí i Bačinská jezera vzdálená cca 3 km směrem na Ploče.

Baška Voda, Makarská riviéra

Baška Voda je dalším hojně navštěvovaným střediskem v oblasti Makarská riviéra. V současné době se dá říci, že zástavba těsně navazuje na zástavbu v Brele. V Bašce Vodě naleznete pouze tři velké hotely (Horizont, Hrvatska a Slavija), jeden ubytovací komplex s bungalovy v těsné blízkosti pláže (Uranija) a jinak především ubytování v soukromí. Baška Voda je poměrně živá destinace. Je potřeba počítat s větší hlučností, než třeba v Brele. Pro mladé je vábničkou diskotéka přímo na pláži. Jinak se po celou sezonu organizují různé kulturní akce přímo na promenádě. Jinak zde můžete navštívit i několik malých galerií. Na své si přijdou i sportovci. Baška Voda je i oblíbeným přístavem pro jachtaře s dobrým vybavením. Baška Voda je stejně jako Brela výborným východiskem k různým výletům. Koupání je zde vhodné pro všechny věkové skupiny, pláže jsou docela široké, oblázkové, pozvolna spadající do moře. Jižním směrem najdete i nuda pláž. Hlavní městská pláž (Južna plaža) byla oceněna Modrou vlajkou.

Z historického hlediska je obec, tak jako Brela, poměrně mladou obcí. První hotel tu byl postaven v roce 1936, ale pak se zejména od 60. let 20. stol. rozrůstala v rušné letovisko. Na pahorku Gradina jsou pozůstatky byzantské osady a pevnosti. Pozdně barokní kostel sv. Vavřince (Sveti Lovre) stojí na antické lokalitě. Farní kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola), patrona obce, pochází ze začátku 20. stol., jeho zvonice je z konce 20. stol. V kostele je několik cenných moderních artefaktů. Na nábřeží stojí socha sv. Mikuláše.

Po cestě do největšího střediska Makarské reviéry - Makarske, minete odbočky do menších vesniček Krvavica, Promajna, kde najdete ubytování v soukromí. I tyto vesničky jsou připraveny Vám poskytnout klidnou dovolenou. Zapomenout nesmíme ani na turistický komplex Baško Polje cca 2 km od Bašky Vody, který zahrnuje hotel Alem (2 hvězdy), kemp a možnost ubytování v bungalovech. Komplex je dobře vybaven.

Drašnice, Makarská riviéra

Tato obec leží v úpatí pohoří Biokova chraněná od moře ostrovy Brač a Hvar. Je to malá turistická a rybářská vesnička mezi Podgorou a Igrane s 330 obyvateli. Starou vesnici vysoko ve stráni obyvatelé postupně opustili (jako mnohde na pobřeží) a usadili se při moři kolem přístavu a v novější části. Ubytování je zde pouze v soukromí . K dispozici jsou dlouhé, přírodní oblázkové pláže. Průzračné čisté moře a příjemné mediteránní podnebí spolu s pohostinnými domácími činí místo ideální pro poklidnou rodinnou dovolenou. Při pobřeží se rozkládá větší území s mnoha terasovitými políčky budovanými po staletí, která dávají této oblasti zvláštní ráz. Pěstují se zde především olivovníky a vinná réva.

Igrane, Makarská riviéra

Igrane je další malebnou vesničkou na Makarské riviéře těsně pod magistrálou. Naleznete zde příjemné hotely střední kategorie, pensiony i ubytování v soukromí. Jedná se o klidné letovisko v hodné pro rodinnou rekreaci. Pláže jsou oblázkové, místy s hrubým pískem. Pláže v této destinaci postrádají borovicový porost. Zato okolí je lemováno nádhernými olivovými háji. Toto klidné letovisko vám poskytne vše potřebné pro prožití příjemné dovolené.

Dominantou je štíhlá zvonice kostela Panny Marie od Ružarija. Prohlédnout si můžete i věž Zalina, vybudovanou v době Kandijské války, která připomíná dobu bojů proti Turkům. V těchto bojích se vyznamenal Zale Antičić, po kterém je pojmenovaná. Nad Igrane se v prastarých olivových hájích nachází kostelík Sv. Mihovila z 11. století, nejvýznačnější středověká památka v Makarském přímoří. V blízkosti malého přístavu bylo roku 1760 vybudováno barokní letní sídlo Šimić-Ivanišević. Sarkofágy nalezené na hřbitově svědčí o existenci osady i za doby Římanů. První písemné zmínky o osadě jsou z roku 1466. Nad Igrane ve svahu Biokova je stará vesnice Gornje Igrane, z níž se obyvatelé postupně stěhovali k moři, kde měli svou půdu, vinohrady a olivové háje. Kdysi byla tato oblast nepřístupná, řídce obydlená, dnes  tudy  prochází moderní silnice od Vrgorace do Makarské.

Pokud toužíte po poklidném letovisku s nádhernými oblázkovými plážemi, kde můžete snadno vstoupit do moře, a toužíte po promenádě lemované palmami, pak budete nadšení z místa zvaného Čaklje na Makarské riviéře.

 

V destinaci Živogošče - Mala Duba objevíte úchvatné pláže pokryté jemnými, hladkými oblázky a pískem. Mořská voda zde září křišťálovou čistotou, osvětlená slunečním svitem. K tomu je vstup do moře pozvolný, což ho činí ideálním pro rodiny s malými dětmi.

 

Živogošče - Blato si zamilují zejména ti, kdo mají rádi přírodu a neupřednostňují přeplněná turistická letoviska. Tady si užijete nádherné oblázkové pláže, průzračně modré moře, majestátní horskou scenérii Biokova a široké možnosti pro výlety.

 

Drvenik je oblíbeným letoviskem v Chorvatsku. Nabízí všechny ingredience pro dokonalou dovolenou: krásné pláže, širokou nabídku restaurací a mnoho možností pro sportovní aktivity.

 

Kdo navštívil Gradac, ví, že jsou tu překrásné oblázkové pláže a to hned několik! Vyberte si tu svoji! Zajistíme vám ubytování v apartmánech blízko pláže.