Na celodenní výlet s fishpiknikem na ostrov Brač se vyplouvá z některých letovisek na Makarské riviéře. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout delfíny, doprovázející vaši loď. Cílovým místem na ostrově je letovisko Bol s proslulou pláží Zlatni Rat. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.
Turistům, kteří nechtějí strávit celé dny na pláži, doporučujeme výstup na vrchol Sveti Ilija, který se vypíná nad Gradacem. Sv. Ilija má nadmořskou výšku 773 m n. m. a z Gradacu se dá tento výstup zvládnout za 2 hodiny. V letních měsících doporučujeme vyrazit na túru v brzkých ranních hodinách. Určitě si nezapomeňte s sebou vzít dostatečné množství vody a pevnou obuv.
Međjugorje se nachází v Bosně a Hercegovině, cca 50 km severovýchodně od Gradacu. Toto město patří mezi nejvýznamnější křesťanská poutní místa na světě. Známým se stalo díky zjevení Panny Marie v roce 1981, která se zjevila na kopci Crnica šesti mladým lidem. Od té doby navštěvují toto poutní místo miliony věřících z celého světa. Pokud se rozhodnete navštívit toto místo, nezapomeňte si cestovní doklad (pas, OP).
Dubrovník je nejpůsobivějším a nejhezčím městem Chorvatska. Ne nadarmo se mu přezdívá "perla Jadranu". Dubrovník leží v Jižní Dalmácii a je administrativním centrem Dubrovačko–neretvanské župy. Řadí se mezi nejdůležitější historická a turistická centra Chorvatska. V roce 2001 zde žilo 43 770 obyvatel a 88 % se přihlásilo k chorvatské národnosti. V roce 1979 byl Dubrovník zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
Tento lodní výlet, tzv. noční panoráma, je organizován z Gradacu 2 x týdně. Vyplouvá se večer v 19:30 z místního přístavu. Pluje se podél pobřeží do Drveniku. Během plavby Vám bude hrát živá hudba, při které si můžete i zatančit. K pití si můžete objednat rakiji, víno nebo džus. Lze si také dokoupit večeři – rybu, míchaný salát, nebo kuřecí maso. V Drveniku máte volno na noční procházku a v 11 hodin je návrat do Gradacu. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře.
Z některých letovisek na Makarské riviéře je možné absolvovat výlet lodí na ostrov Hvar, spojený s obědem na lodi, tzv. fishpiknikem. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.
Celodenní lodní výlet s fishpiknikem je organizován 4 x týdně z Gradacu. Vyplouvá se ráno v 9:00 lodí Felun Jedan z místního přístaviště. Nejprve se pluje na protější poloostrov Pelješac, do letoviska Trpanj. V tomto malém letovisku můžete navštívit pevnost Gradina, která se nachází nad přístavem a byla postavena v pozdní antice, kostel sv. Petra a Pavla ze 17. století, kostel sv. Roka, který se nachází na nejvyšším kopci v Trpanji. Odtud je krásný pohled na celé letovisko a na Neretvanský kanál. Po prohlídce městečka se vyplouvá na ostrov Hvar do zátočiny Mlaska, která se nachází kousek od Sućuraje. Zde máte dvě hodiny volno, které můžete využít ke koupání. Zdejší pláž je písčitá a je zde pozvolný přístup do moře, proto je toto místo vhodné i pro malé děti. Na zpáteční cestě je další zastávkou obec Sućuraj, která je spojena trajektovou linkou s Drvenikem. Zde se nachází kostel sv. Jiří ze 14. století a zajímavý třípatrový maják, který se nachází na špičce ostrova. V ceně výletu je zahrnut i oběd. Můžete ochutnat rybu a míchaný zeleninový salát a ti, co rybám neholdují, si mohou objednat kuřecí maso. V ceně je také rakija, víno, nebo džus. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře.
Mostar se nachází v Bosně a Hercegovině. Navštivte Staré město – historickou část se Starým mostem přes řeku Neretvu, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Karadžozbegova mešita se řadí mezi nejhezčí a nejstarší mešity v Hercegovině. Projděte se po uličce Stara Čaršija na levém břehu řeky Neretvy, což je další památka na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na tento výlet si nezapomeňte vzít cestovní doklad (pas, OP).
Vodopády Kravica se nacházejí v Bosně a Hercegovině, asi 10 km od Međugorje, poblíž obce Gornji Studenci, na řece Trebižat. Jejich šířka je celkem 120 metrů a spouštějí se z výšky 28 metrů. Zde pod vodopády se můžete vykoupat, nebo využít projížďky na kanoi po řece Trebižat. Pokud se vydáte ke Kravickým vodopádům, nezapomeňte si vzít cestovní doklady (pas/OP).
Nenechte si ujít zážitek z raftingu na řece Cetina. Rafting je organizován z letoviska Omiš. Domluvit si tento výlet můžete v kterékoli chorvatské turistické agentuře. Vyplouvá se z vesničky Penšići, kam vás agentura dopraví autobusem. Na raftu poplujete 9 km, trvá to 3 až 4 hodiny. Raftingu se mohou účastnit i děti, řeka Cetina není příliš divoká.
Stavba paláce čtyřúhelníkového tvaru (215 x 180 m, o ploše 38.500 m2) byla zahájena v roce 295 (po zavedení tetrarchije) za vlády římského císaře Diokleciána. V roce 305 Dioklecián abdikoval a palác nebyl ještě dokončen. Existují domněnky, že některé práce pokračovaly i za pobytu císaře Diokleciána. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba postavena a kdo jsou její architekti. Ale podle vytesaných řeckých jmen a mnoha řeckých vět se předpokládá, že většina stavitelů byla původem z východní části císařství.
Split je největší město v Dalmácii a druhé největší město v Chorvatsku. Nachází se zde druhý největší přístav v Chorvatsku a třetí největší přístav ve Středomoří, co se týká počtu cestujících. Split je správním centrem Splitsko-dalmatinské župy. Centrum města tvoří Diokleciánův palác ze 4. století – od roku 1979 zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Pokud se vám nechce jen opalovat, pak můžete zamířit trochu do vnitrozemí Chorvatska a užít si krásu pohoří Biokovo. Právě v okolí městečka Imotski, které je vzdáleno od magistrály cca 50 km, najdete kouzelný a zároveň možná dech beroucí div přírody. Imotská jezera jsou jedním z mnoha zázraků přírody v Chorvatsku.
Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii. Patří také k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v Chorvatsku. Délka se udává cca 35 km a okolo 9 km šířky. Jeho krásu můžete obdivovat po cestě Jadranskou magistrálou po Makarské riviéře.
Věděli jste, že je Trogir nazýván „Malé Benátky“? To proto, že se nachází na ostrůvku, který je s pevninou a ostrovem Čiovo spojený dvěma mosty a nachází se zde řada antických památek. Trogir je muzeem středověkého dědictví, jehož historie sahá až do dávných dob, kdy byl ještě známý jako Tragurion. V roce 1997 bylo historické jádro Trogiru zapsáno na seznam světových kulturních památek UNESCO. Dovolená v Trogiru a jeho okolí nikoho nezklame.
Milovníci přírody mohou v Makarske navštívit Malakologické muzeum s největší sbírkou mušlí na světě. Muzeum se nachází na kraji města ve Františkánském klášteře.
Nádherný výlet na vrchol Gradina (297 m n. m.), kde se nachází ruina tvrze z 15. století, která byla dobyta a vypálena Turky (1686) můžete uskutečnit z výchozího místa nad Drvenikem Donja Vala. Při výstupu asfaltovou cestou nahoru doporučujeme zastavit na vyhlídce Kremenik. Odtud je vidět na Drvenik Donja Vala, ostrov Hvar a poloostrov Pelješac. Cesta pokračuje ke kostelu Sv. Jure. Nad kostelem výše se nachází původní vesnice Staro selo, odkud lze pokračovat na Drveničke Stine (655 m n. m.), nejvyšší vrcholky na Drvenikem. Od parkoviště (na rozcestí blíže k vesnici Staro selo) už je to nedaleko na Gradinu (20 min) a také horolozeckou zónu (10 min). Z Gradiny je vidět nejen pohoří Biokovo, ale také obě dvě zátoky Drvenik Gornja Vala i Drvenik Donja Vala a okolní ostrovy.
Ojedinělá přírodní rezervace Bačinská jezera se nalézá cca 8 km od městečka Gradac směrem na Dubrovník. Jedná se o soustavu sedmi krasových jezer. Šest z nich je vzájemně propojeno. Hloubka závrtů dosahuje až 28 m. Hladina jezer leží nad úrovní moře.
Letovisko Makarska (česky Makarská) je centrem zábavy na Makarské riviéře, která je po tomto městě pojmenovaná. Makarska nabízí mnoho restaurací, barů, kaváren, obchodů, dětských parků i sportovního vyžití. Podél oblázkové pláže Donja Luka v centru Makarske je mnoho bufetů nabízejících i poměrně levná jídla.
V horském pásmu Biokovo v nadmořské výšce 897 m nad mořem, jen 15 km od Makarske, najdete stylový ranč Vrata Biokova. Pokud toužíte vyměnit ruch Makarské riviéry za klid, neváhejte a navštivte toto kouzelné místo, uprostřed nedotčené přírody.
Delta řeky Neretvy má plochu 192 km2 a ústí do Jadranu. Jedná se o bažinaté území, které je protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Část delty byla odvodněna, odsolena a zúrodněna. Tímto krajem budete projíždět cestou do Orebiće nebo do Dubrovníku.
Zajímavým, nenáročným cílem k výletu může být klášter založený augustiány ve 14. století. Nachází se v původním Zaostrogu (ve svahu nad magistrálou), který byl opuštěn jako jiné vesničky (např. Podaca, Podgora) po ničivém zemětřesení v roce 1962.
Celodenní výlet s fishpiknikem na ostrov Korčula je organizován 3 x týdně z Gradacu. Vyplouvá se ráno v 8:30 lodí Felun Jedan z místního přístaviště. Plavba z Gradacu na ostrov trvá dvě hodiny a během plavby je možné využít koupání v průzračné vodě Jadranu přímo z lodi. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout delfíny, doprovázející Vaši loď. Cílovým místem na ostrově je město Korčula. Zde si můžete prohlédnout historické centrum s hradbami ze 13. století, katedrálu sv. Marka, biskupský palác s Opatskou klenotnicí. Můžete také navštívit Městské muzeum, které se zaměřuje na námořní minulost Korčuly, nebo „Dům Marca Pola“ (údajně rodný dům známého cestovatele). V ceně výletu je zahrnut i oběd. Můžete ochutnat rybu a míchaný zeleninový salát a ti, co rybám neholdují, si mohou objednat kuřecí maso. V ceně je také rakija, víno, nebo džus. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře.
Vyšlápněte si na jeden z vrcholů Biokova v Chorvatsku. Výchozím bodem je hřbitov nad letoviskem Gradac.
Poblíž městečka Bol na ostrově Brač se nachází snad nejznámější pláž v celém Chorvatsku – pláž Zlatni rat, dlouhá přes 630 m. Česky se jí říká Zlatý roh nebo Zlatý mys. Navzdory mnohým mylným představám o písečné pláži je Zlatni rat pláží oblázkovou.