ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

Z města Gradac, vzdáleného od Zaostrogu 8 km na jih, nebo z Drveniku, který leží 5 km severně od Zaostrogu, je organizováno mnoho různých lodních výletů:

KorčulaLodní výlet na ostrov Korčula

Celodenní výlet s fishpiknikem na ostrov Korčula je organizován 3 x týdně z Gradacu. Vyplouvá se ráno v 8:30 lodí Felun Jedan z místního přístaviště. Plavba z Gradacu na ostrov trvá dvě hodiny a během plavby je možné využít koupání v průzračné vodě Jadranu přímo z lodi. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout delfíny, doprovázející Vaši loď. Cílovým místem na ostrově je město Korčula. Zde si můžete prohlédnout historické centrum s hradbami ze 13. století, katedrálu sv. Marka, biskupský palác s Opatskou klenotnicí. Můžete také navštívit Městské muzeum, které se zaměřuje na námořní minulost Korčuly, nebo „Dům Marca Pola“ (údajně rodný dům známého cestovatele).

V ceně výletu je zahrnut i oběd. Můžete ochutnat rybu a míchaný zeleninový salát a ti, co rybám neholdují, si mohou objednat kuřecí maso. V ceně je také rakija, víno,  nebo džus.

Sućuraj - ostrov HvarLodní výlet na poloostrov Pelješac a na ostrov Hvar

Celodenní lodní výlet s fishpiknikem je organizován 4 x týdně z Gradacu. Vyplouvá se ráno v 9:00 lodí Felun Jedan z místního přístaviště. Nejprve se pluje na protější poloostrov Pelješac, do letoviska Trpanj. V tomto malém letovisku můžete navštívit pevnost Gradina, která se nachází nad přístavem a byla postavena v pozdní antice, kostel sv. Petra a Pavla ze 17. století, kostel sv. Roka, který se nachází na nejvyšším kopci v Trpanji. Odtud je krásný pohled na celé letovisko a na Neretvanský kanál.

Po prohlídce městečka se vyplouvá na ostrov Hvar do zátočiny Mlaska, která se nachází kousek od Sućuraje. Zde máte dvě hodiny volno, které můžete využít ke koupání. Zdejší pláž je písčitá a je zde pozvolný přístup do moře, proto je toto místo vhodné i pro malé děti. Na zpáteční cestě je další zastávkou obec Sućuraj, která je spojena trajektovou linkou s Drvenikem. Zde se nachází kostel sv. Jiří ze 14. století a zajímavý třípatrový maják, který se nachází na špičce ostrova.

V ceně výletu je zahrnut i oběd. Můžete ochutnat rybu a míchaný zeleninový salát a ti, co rybám neholdují, si mohou objednat kuřecí maso. V ceně je také rakija, víno,  nebo džus.

DrvenikLodní výlet do Drveniku

Tento lodní výlet, tzv. noční panoráma, je organizován z Gradacu 2 x týdně. Vyplouvá se večer v 19:30 z místního přístavu. Pluje se podél pobřeží do Drveniku. Během plavby Vám bude hrát živá hudba, při které si můžete i zatančit. K pití si můžete objednat rakiji, víno nebo džus. Lze si také dokoupit večeři – rybu, míchaný salát, nebo kuřecí maso. V Drveniku máte volno na noční procházku a v 11 hodin je návrat do Gradacu.

 

BiokovoChráněná oblast Biokovo

Pohoří Biokovo se táhne nad Makarskou riviérou. Nejvyšším bodem je sv. Jure, který je ve výšce 1760 m nad mořem. Ze Zaostrogu je vzdálen cca 44 km. Až na vrchol sv. Jure se dostanete autem po klikaté úzké cestě. Tento výlet se doporučuje jen pro zdatné řidiče. Můžete však využít služeb některé z agentur pro turisty v Gradacu, která Vám zajistí půldenní výlet mikrobusem, který je organizován každý den. Během cesty na vrchol je spousta zastavení, kdy se můžete kochat pohledem na Makarskou riviéru, ostrovy Hvar, Brač, Korčula a poloostrov Pelješac. Součástí výletu je také nenáročná procházka, káva a zákusek. Ze samého vrcholu je možno za pěkného počasí dohlédnout až do vzdálené Itálie. Pokud se pro tento výlet rozhodnete, nezapomeňte si vzít nějaké teplé oblečení (svetr) a pokud se rádi vydáváte na delší túry, doporučujeme některého z místních zkušených průvodců. Trasy nejsou dobře značeny. Do přírodního parku Biokovo se platí vstupné. Doporučujeme také navštívit ranč Vrata Biokova na úpatí svahů Biokova, 15 km od města Makarska.

Bačinská jezeraBačinská jezera

Bačinská  jezera se nachází 17 km od Zaostrogu směrem na Dubrovník. Jedná se o soustavu 7 sladkovodních jezer, z nichž šest je navzájem propojeno. Hloubka jezer se liší. Nejhlubší jezero má hloubku 34 m a dno zdejších jezer se nachází pod úrovní hladiny moře. Některá jezera jsou jen sladkovodní, v některých se mísí slaná a sladká voda. Také teplota jezer je odlišná. V jezerech, ve kterých se nachází prameny je voda nejchladnější. Zajímavostí je, že z těchto pramenů je město Ploče a okolí zásobováno pitnou vodou. Po jezerech je možné se projet na loďce a kochat se okolní přírodou, nebo se sem můžete zajet jen vykoupat. Je zde téměř klid a přístup do vody je vhodný i pro děti. Voda je zde tak čistá, že je vidět až na dno.

KravicaVodopády Kravica

Kravické vodopády se nachází v Bosně a Hercegovině, cca 66 km severovýchodně od Zaostrogu v obci Studenci u města Ljubuški. Nachází se na řece Trebižat. Jejich šířka je celkem 120 metrů a spouštějí se z výšky 28 metrů. Zde pod vodopády se můžete vykoupat, nebo využít projížďky na kanoi po řece Trebižat. Návštěvu těchto vodopádů doporučujeme! Pokud se vydáte ke Kravickým vodopádům, nezapomeňte si vzít cestovní doklad (pas, OP).

MostarMostar

Mostar se nachází v Bosně a Hercegovině, cca 86 km od Zaostrogu. Navštivte Staré město – historickou část se Starým mostem přes řeku Neretvu, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Karadžozbegova mešita se řadí mezi nejhezčí a nejstarší mešity v Hercegovině. Projděte se po uličce Stara Čaršija na levém břehu řeky Neretvy, což je další památka na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na tento výlet si nezapomeňte vzít cestovní doklad (pas, OP).

Međjugorje

Međjugorje se nachází v Bosně a Hercegovině, cca 56 km severovýchodně od Zaostrogu. Toto město patří mezi nejvýznamnější křesťanská poutní místa na světě. Známým se stalo díky zjevení Panny Marie v roce 1981, která se zjevila na kopci Crnica šesti mladým lidem. Od té doby navštěvují toto poutní místo miliony věřících z celého světa. Pokud se rozhodnete navštívit toto místo, nezapomeňte si cestovní doklad (pas, OP).

Rafting OmišRafting na řece Cetině

Gradacu je organizován rafting na řece Cetina poblíž Omiše (70 km od Zaostrogu). Domluvit si tento výlet můžete v kterékoli chorvatské turistické agentuře. Vyplouvá se z vesničky Penšići, kam vás agentura dopraví autobusem. Na raftu poplujete 9 km, trvá to 3 až 4 hodiny. Raftingu se mohou účastnit i děti, řeka Cetina není příliš divoká.

 

DubrovníkDubrovník

Dubrovník se nachází cca 126 km od Zaostrogu. Často je označován jako „Perla Jadranu“. Dubrovník byl jako celek zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO. Hlavní ulicí města je ulice Placa – Stradun, široká promenáda, která je lemována obchody, restauracemi a kavárnami. Z ní vede mnoho ulic a uliček, často stupňovitých, které vedou až k městským hradbám, kterými je celé centrum obehnáno. Celková délka hradeb je 1940 m a můžete si z nich vychutnat jedinečný pohled na Staré město a moře kolem Dubrovníku. Ve Starém městě můžete vidět Městskou (Onofriovu) kašnu, která pochází z 15. století a je zajímavým příkladem středověkého zásobování měst vodou. Dalšími významnými památkami je kostel sv. Spas (sv. Spasitele), kde jsou dnes pořádány výstavy dalmatských malířů a sochařů, Františkánský klášter ze 14. století, jehož součástí je klášterní muzeum. V čele Stradunu se tyčí hodinová věž, která je vysoká 31 m. Na hodinách se dá poznat nejen přesný čas, ale jedna z ručiček ukazuje měnící se fáze měsíce. Hned vedle hodinové věže se nachází Radniční palác, ve kterém i dnes sídlí radnice města. Mnoho zdejších nádherných budov připomíná někdejší lesk a slávu Dubrovníku. Mezi nimi vyniká Knížecí palác z 15. století se sloupovou chodbou před vstupem. Dnes zde sídlí městské muzeum. Na výběžku se starým přístavem se nachází velkolepá pevnost sv. Jana, která byla kdysi postavena jako obrana vjezdu do starého přístavu. Dnes zde sídlí regionální námořní muzeum. V podzemí pevnosti je malé akvárium, které se zaměřuje na jadranskou mořskou faunu.

Pokud se rozhodnete navštívit tuto „Perlu Jadranu“, nezapomeňte si vzít nějaký cestovní doklad (pas, OP), silnice totiž vede v jednom úseku územím Bosny a Hercegoviny.

SplitSplit

Split se nachází 94 km od Zaostrogu. Split je považován za centrum a hlavní město Dalmácie. Procházku historickou částí je nejlépe začít u Diokleciánova paláce, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO a patří mezi nejlépe zachované římské památky. Ve vnitřní části paláce se dochovaly lázně a pozůstatky obytných a reprezentativních prostor. Z dnešní pobřežní promenády lze vejít do paláce mořskou branou, v jejíchž podzemních chodbách je mnoho stánků se suvenýry a v nichž obchodníci nabízejí své umělecké i kýčovité výrobky. Za shlédnutí stojí peristyl, vnitřní nádvoří paláce se sloupovým ochozem, katedrála sv. Dominia ze 6. století, která dříve sloužila jako mauzoleum císaře Diokleciána a od 10. století slouží jako katedrála. Z její věže je krásný výhled na celé historické centrum a na Split a jeho okolí. Nejen římské památky zdobí Diokleciánův palác, ale také chorvatští kupci a Benátčané zde zanechali znatelné stopy. K nejznámějším patří palác šlechtické rodiny Papalićů z 15. století, ve kterém sídlí Městské muzeum. K dalším palácům patří Palazzo Agubio, nebo barokní Palazzo Cindro. Na pobřeží se rozkládá promenáda lemovaná palmami a návštěvníkům se zde naskýtá jedinečný pohled na zdi Diokleciánova paláce z mořské strany. Četné pouliční kavárničky a restaurace lákají k zastavení.

Imotska jezera

Město Imotski leží ve vnitrozemí cca 95 km od Zaostrogu. Město se pyšní přírodními zajímavosti – dvěma krasovými jezery. Prvním z nich je Modré jezero, které leží v podlouhlém kráteru. Název dostalo podle zbarvení vody v jezeře. K němu se dostanete po oblázky vysypané cestě, která se spouští do „kráteru“. Hloubka v jezeře je kolem 100 m a je možné se v něm vykoupat. Druhým jezerem je Červené jezero. Stěny tohoto jezera jsou téměř svislé, tvořené červenou horninou a odtud plyne název jezera. Hloubka v tomto jezeře se pohybuje od 285 a 320 m. K jezeru bohužel nevede žádná cesta. Existuje pověst, že pokud hodíte do jezera kámen, nikdy ho neuvidíte dopadnout na hladinu… Pokud se sem vydáte, můžete vyzkoušet, zdali je to pravda. Přímo ve městě můžete navštívit pevnost, postavenou na skále nad Modrým jezerem. Pevnost byla postavena na obranu proti Turkům v 16. – 17. století. Z pevnosti si můžete prohlédnout Modré jezero z opačné strany. Pod pevností byl v 90. letech postaven památník ve tvaru kříže.

Město Makarska - centrum Makarské riviéry

Milovníci přírody mohou v Makarske (36 km od Zaostrogu) navštívit Malakologické muzeum s největší sbírkou mušlí na světě. Muzeum se nachází na kraji města Makarska ve Františkánském klášteře (poblíž přístavu).

Dále pak můžete navštívit:

  • Lodní výlet na ostrov Brač z Gradacu
  • Údolí řeky Neretvy (cca 22 km jihovýchodně od Zaostrogu) - panenská příroda a vzácní živočichové