ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Vyhledat na webu

s

VÝLET

Klášter Ćokovac

Milovníkům historie doporučujeme na Pašmanu navštívit benediktinský klášter sv. Kuzmy a Damijána (Benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana) na kopci Ćokovac, odkud je (hlavně v podvečer) krásný výhled na Tkon i Biograd na Moru. Ke klášteru z 12. století se dostanete autem po asfaltové silnici z vesnice Ugrinići. Vstup do kláštera je možný ve všední dny mezi 16 a 18 hod.

VÝLET

Lodní výlet z Pelješacu na ostrov Korčula

Doporučujeme vám absolvovat výlet lodí na protilehlý ostrov Korčula, do stejnojmenného historického města. Město Korčula je oblíbené pro svou naopakovatelnou atmosféru a majestátní městské hradby. Je to prý rodné místo cestovatele Marca Pola. Jeho jméno vás zde bude doprovázet na každém kroku. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře ve vašem letovisku.

VÝLET

Mostar (BiH) - památka UNESCO

Mostar se nachází v Bosně a Hercegovině. Navštivte Staré město – historickou část se Starým mostem přes řeku Neretvu, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Karadžozbegova mešita se řadí mezi nejhezčí a nejstarší mešity v Hercegovině. Projděte se po uličce Stara Čaršija na levém břehu řeky Neretvy, což je další památka na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Na tento výlet si nezapomeňte vzít cestovní doklad (pas, OP).

VÝLET

Opevnění Ston, poloostrov Pelješac

Zdi ve Stonu jsou nejdelší obrannou soustavou v Evropě. Po dlouhotrvající rekonstrukci byl Ston otevřen pro veřejnost za přítomnosti ministra kultury Chorvatské republiky.

VÝLET

Hrad Klis

Hrad Klis se nachází asi 16 km od Podstrany. Zajímavá středověká pevnost je pěkným výletním cílem. Navíc jsou odsud krásné výhledy do okolí.

VÝLET

Dubrovník - památka UNESCO

Dubrovník je nejpůsobivějším a nejhezčím městem Chorvatska. Ne nadarmo se mu přezdívá "perla Jadranu". Dubrovník leží v Jižní Dalmácii a je administrativním centrem Dubrovačko–neretvanské župy. Řadí se mezi nejdůležitější historická a turistická centra Chorvatska. V roce 2001 zde žilo 43 770 obyvatel a 88 % se přihlásilo k chorvatské národnosti. V roce 1979 byl Dubrovník zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

VÝLET

Město Korčula

Město Korčula leží na malém poloostrově na severovýchodě ostrova Korčula (téměř naproti města Orebič na protilehlém Pelješacu). Korčula je pravděpodobně největším lákadlem pro turisty.

VÝLET

Mořské varhany v Zadaru

Mořské varhany v Zadaru byly postaveny podle projektu architekta Nikoli Bašiće. Umístěny jsou v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě, u obvodu zadarského nábřeží. Mořské varhany jsou známé jako zvláštně tvarované pobřeží v několika řadách schodků, které se spouštějí směrem k moři.

VÝLET

Město Hvar

Město Hvar je se svými 3 700 obyvateli největší destinací na ostrově Hvar. Leží v otevřené zátoce na jihozápadě ostrova s výhledem na řetězec Paklených ostrovů (Pakleni otoci). Město Hvar je luxusní destinací vyhledávanou turisty z celého světa, včetně jachtařů, kteří mají v místní marině výborné podmínky. Město Hvar je vlastně jednou z vůbec nejluxusnějších a nejdražších destinací na chorvatském Jadranu.

Přehrát video

VÝLET

Katedrála Sv. Jakuba v Šibeniku – památka UNESCO

Katedrálu sv. Jakuba (sveti Jakov) naleznete v chorvatském Šibeniku. Je jednou z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku a také je považována za nejcennější dílo přechodu gotiky v renesanci v celém Chorvatsku. Tato památka je spravována chorvatskou římskokatolickou církví. Na seznamu světového dědictví UNESCO je katedrála zapsána od roku 2000.

VÝLET

Zadar

Zadar je město uprostřed chorvatského pobřeží. Samotné centrum Zadaru je jedna velká památka. V jeho uličkách a na náměstích po staletí pulsuje čilý ruch života a kultury. Kamenné dlaždice, po kterých se dnešní člověk prochází, pamatují Římany na koních. Pozůstatky antiky a renesance jsou v Zadaru viditelné na každém kroku.

VÝLET

Diokleciánův palác ve Splitu - památka UNESCO

Stavba paláce čtyřúhelníkového tvaru (215 x 180 m, o ploše 38.500 m2) byla zahájena v roce 295 (po zavedení tetrarchije) za vlády římského císaře Diokleciána. V roce 305 Dioklecián abdikoval a palác nebyl ještě dokončen. Existují domněnky, že některé práce pokračovaly i za pobytu císaře Diokleciána. Není známo, podle jaké architektonické myšlenky byla stavba postavena a kdo jsou její architekti. Ale podle vytesaných řeckých jmen a mnoha řeckých vět se předpokládá, že většina stavitelů byla původem z východní části císařství.

VÝLET

Pag - město

Pokud hledáte ubytování ve městě, kde na vás v každé uličce dýchne historie, a zároveň toužíte dovolenou strávit na písčité pláži, je Pag tou správnou volbou.

Přehrát video

VÝLET

Římský amfiteátr v Pule

Římský amfiteátr v Pule (zvaný též Arena) je šestý největší na světě a co se týče jeho obvodových zdí, je ze všech nejzachovalejší. Zdejším pamětihodnostem vyloženě vévodí.

VÝLET

Stari Grad, ostrov Hvar

Stari Grad je druhým největším letoviskem na slunečném Hvaru s cca 1 100 obyvateli. Rozkládá se ve Starigradském zálivu a je historicky nejvýznamnější město ostrova.

VÝLET

Split

Split je největší město v Dalmácii a druhé největší město v Chorvatsku. Nachází se zde druhý největší přístav v Chorvatsku a třetí největší přístav ve Středomoří, co se týká počtu cestujících. Split je správním centrem Splitsko-dalmatinské župy. Centrum města tvoří Diokleciánův palác ze 4. století – od roku 1979 zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

VÝLET

Starigradsko polje, ostrov Hvar - památka UNESCO

V červnu 2008 bylo korunováno úsilí odborníků na chorvatském ostrově Hvar sedmým zápisem na seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Jedná se o oblast Starigradsko polje v blízkosti současného města Stari Grad, jehož historie sahá do roku 385 př. n. l.

VÝLET

Kamenné domy na Hvaru

Původní vesnická architektura na ostrově Hvar je neopakovatelná. Jedná se o kamenné domy, povětšinou jednopatrové domy, kde i střechy jsou z umně poskládaných kamenných desek. V přízemí je velká místnost bez oken a komínu s ohništěm uprostřed. U každého domu byla hospodářská stavení a nádrž na vodu, kam se sbírala dešťová voda. Dvůr a hospodářské budovy jsou ohrazeny kamennou zídkou.

VÝLET

Klášter Blaca, ostrov Brač

Pokud se rozhodnete navštívit tento zajímavý architektonický celek, musíte do vnitrozemí jednoho z největších ostrovů Chorvatska - Brače. Přístup ke klášteru Blaca není zcela pohodlný. Možná proto není tento klášter tak známý a navštěvovaný. Svou architekturou a umístěním je však v Chorvatsku jedinečný.

VÝLET

Vesnice Pitve, ostrov Hvar

Při cestě ze Stari Gradu na jih ostrova Hvar budete hned za tunelem projíždět vesnicí Pitve. Ta je zajímavá především svou architekturou. Staré kamenné domy byly opraveny v původním stylu. Pohled na vesničku je krásný především při západu slunce.

VÝLET

Eufraziova bazilika v Poreči - památka UNESCO

Eufraziova bazilika v Poreči byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1997. Stojí na místě původního kostela z raně křesťanského období. Výstavba započala po uznání křesťanství na počátku 4. století na místě patricijského domu, ve kterém byla tajná křesťanská oratoř. I z tohoto období se zachovaly fragmenty mozaiky.

VÝLET

Vesnice Dol, ostrov Brač

Ve vesnici Dol se nachází stylová restaurace Konoba Toni. V Dolu jako by se zastavil čas. Procházku mezi starými kamennými stavbami zakončete ve stylové restauraci Toni.

VÝLET

Vesnice Nerežišća, ostrov Brač

Obec Nerežišća se nachází ve vnitrozemí ostrova Brač, 8 km od Supetaru, hlavního správního města ostrova a trajektového přístavu (linka Supetar-Split). Pokud budete poznávat krásy ostrova Brač, nemůžete tuto malebnou vesničku minout. Nerežišća totiž leží na křižovatce hlavních silničních tras ostrova spojujících Supetar s letoviskem Bol na jihu a trajektovým přístavem v Sumartinu (linka Sumartin-Drvenik) na jihovýchodě Brače.

VÝLET

Blato, ostrov Korčula

Ve vnitrozemí ostrova Korčula, nedaleko letovisek Prigradica (4 km) a Prižba (7 km), leží městečko Blato, obklopené olivovými háji a vinicemi. V minulosti se odsud vyvážel olivový olej a víno a Prigradica byla důležitým přístavem pro export těchto produktů.

VÝLET

Vela Luka, ostrov Korčula

Přístav Vela Luka najdete 48 km západně od města Korčuly, na konci hlubokého, 7 km dlouhého a poměrně širokého stejnojmenného zálivu na západním pobřeží Korčuly.

VÝLET

Trogir - památka UNESCO

Věděli jste, že je Trogir nazýván „Malé Benátky“? To proto, že se nachází na ostrůvku, který je s pevninou a ostrovem Čiovo spojený dvěma mosty a nachází se zde řada antických památek. Trogir je muzeem středověkého dědictví, jehož historie sahá až do dávných dob, kdy byl ještě známý jako Tragurion. V roce 1997 bylo historické jádro Trogiru zapsáno na seznam světových kulturních památek UNESCO. Dovolená v Trogiru a jeho okolí nikoho nezklame.

VÝLET

Ostrov Korčula

Korčula - no nezní to přímo magicky? Nám přišlo magické nejen stejnojmenné hlavní město, ale celý ostrov. Vyplést se z kamenných uliček staré Korčuly se vám ani nebude chtít. Takovou kouzelnou atmosféru toto město má. Dobře víme, kde jsou na ostrově ty nejhezčí pláže, a u nich vám nabízíme ubytování v pěkných apartmánech, často jen pár metrů od moře. A na krásné písečné pláže v Lumbardě budete ještě dlouho vzpomínat.

VÝLET

Hlaholice a Bašská hlaholská stezka

O tom, že je hlaholice důležitým prvkem chorvatské kultury, svědčí i zajímavý projekt na ostrově Krk s názvem „Bašská hlaholská stezka“. Záměrem projektu byla instalace kamenných monolitických písmen hlaholské azbuky na přibližně dvoukilometrové trase mezi Baškou a kostelem Sv. Lucie v Jurandvoru. V roce 2006 byl vztyčen monolit prvního písmene o výšce 6 m, který je dílem akademického sochaře Ljuba de Karina. Na monolitech dalších písmen se podíleli studenti sochařství. Dnes je stezka již dokončena.

VÝLET

Město Rab - ostrov Rab

Město Rab je cílem mnoha návštěvníků, kteří sem přijíždějí strávit příjemnou dovolenou u moře s možností vycházek do přírody a návštěvy stavitelských památek, nebo těch, kteří město Rab navštíví v rámci jednodenního lodního výletu z okolních ostrovů Kvarnerského zálivu a Severní Dalmácie - např. z ostrova Krk a Pag. Ve městě Rab se můžete kochat historickými monumenty a zárověň se i vykoupat na některé z malých oblázkových pláží na jihozápadě poloostrova.

VÝLET

Město Krk

Historické město a přístav Krk najdete na jihozápadním pobřeží ostrova Krk. Římská obec Curicum, která tu kdysi stála, byla tradičním kulturním, hospodářským a dopravním centrem ostrova. Vzhledem k častým útokům a přepadům ze strany pirátů bylo město Krk neustále ohrazováno a opevňováno. Původní hradební zdi se uchovaly v dobrém stavu a dávají městu jeho typickou podobu.

VÝLET

Vrbnik, ostrov Krk

Vrbnik je malé historické městečko na severovýchodním pobřeží kvarnerského ostrova Krk. Zvláštností Vrbniku je jeho pozice - byl postaven na skalním útesu. V okolí Vrbniku se pěstuje vinná réva, především autochtonní odrůda vynikajícího bílého vína Žlahtina, která se nikde jinde nepěstuje.

VÝLET

Vrboska, ostrov Hvar

Vrboska je původně rybářská vesnice ležící v úzké, hluboké zátoce na severním pobřeží ostrova Hvar. Je dobře dostupná po silnici ze Stari Gradu. Na rozdíl od Hvaru a Stari Gradu se jedná o letovisko klidnějšího rázu, s množstvím příjemných stinných pláží. Letovisko je vhodné pro turisty, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou.

VÝLET

Město Vis - nejstarší sídlo na ostrově Vis

Letovisko Vis se rozprostírá v severovýchodní části ostrova Vis ve Višském zálivu. Pokud toužíte strávit dovolenou v blízkosti panenské přírody na romanticky ukrytých menších plážích a zároveň si plnými doušky užívat příjemnou atmosféru ostrova stranou od rušných letovisek, pak je město Vis pro Vás to pravé!

VÝLET

Rovinj, Istrie

Na západním pobřeží poloostrova Istrie se nachází Rovinj, mnohými považována za nejromantičtější město chorvatského pobřeží. Rovinj je od severozápadního pobřeží Istrie oddělena hlubokým Limským zálivem. Ve starém městě na Vás dýchne atmosféra dávno zašlých časů. Rovinj je zároveň místem s bohatou turistickou vybaveností.

VÝLET

Donji Humac, ostrov Brač

Donji Humac je malebná vesnička ve vnitrozemí ostrova Brač. Leží 7 km jižně od jediného bračského města a trajektového přístavu Supetar. Donji Humac se rozprostírá na kopci v nadmořské výšce 382 m n. m. Osada je typická tradičními kamennými domy, římskými mauzolei a sochami vytesanými místními řemeslníky z bílého bračského mramoru. Díky výhodné poloze uprostřed Brače je ideálním místem k prozkoumávání přírodních a kulturních krás celého ostrova.

VÝLET

Vesnice Grohote, ostrov Šolta

Grohote je nejstarším a největším sídlem na Šoltě. Leží ve vnitrozemí tohoto malého středodalmatského ostrova. Od roku 1811 až do dnešních dnů je Grohote hlavním hospodářským a administrativním centrem Šolty.

VÝLET

Gornje Selo, ostrov Šolta

Ve vnitrozemí východní části ostrova Šolta, přibližně 7 km jihovýchodně od obce Grohote a 3 km od Stomorske, najdete v nadmořské výšce 170 m vesnici Gornje Selo. Tato obec leží téměř na úpatí nejvyššího vrcholu Šolty - kopce Vela Straža (237 m). Také Gornje Selo nabízí tradiční kamenné domky, některé jsou zrekonstruované, na jiných je znát zub času.

VÝLET

Klášter v Zaostrogu

Zajímavým, nenáročným cílem k výletu může být klášter založený augustiány ve 14. století. Nachází se v původním Zaostrogu (ve svahu nad magistrálou), který byl opuštěn jako jiné vesničky (např. Podaca, Podgora) po ničivém zemětřesení v roce 1962.

VÝLET

Lodní výlet z Gradacu na ostrov Korčula

Celodenní výlet s fishpiknikem na ostrov Korčula je organizován 3 x týdně z Gradacu. Vyplouvá se ráno v 8:30 lodí Felun Jedan z místního přístaviště. Plavba z Gradacu na ostrov trvá dvě hodiny a během plavby je možné využít koupání v průzračné vodě Jadranu přímo z lodi. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout delfíny, doprovázející Vaši loď. Cílovým místem na ostrově je město Korčula. Zde si můžete prohlédnout historické centrum s hradbami ze 13. století, katedrálu sv. Marka, biskupský palác s Opatskou klenotnicí. Můžete také navštívit Městské muzeum, které se zaměřuje na námořní minulost Korčuly, nebo „Dům Marca Pola“ (údajně rodný dům známého cestovatele). V ceně výletu je zahrnut i oběd. Můžete ochutnat rybu a míchaný zeleninový salát a ti, co rybám neholdují, si mohou objednat kuřecí maso. V ceně je také rakija, víno, nebo džus. Výlet si můžete domluvit v místní turistické agentuře.

Vyberte si ze široké nabídky apartmánů po celém pobřeží Chorvatska!

Destinace Chorvatska na mapě

 

Poznejte Chorvatsko za 7 dní. Objevujte skryté pláže, historii a nádherné ostrovy.

Dovolená na lodi v Chorvatsku